POZNAŃ NAGRODZONY. ZWYCIĘSTWO WŚRÓD SAMORZĄDÓW.
Poznań jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu "Lider Dostępności". Nagrodę odebrała Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami, podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbył się w piątek w Gdyni.
Coroczny konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta RP powstało, by promować najlepsze rozwiązania, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń publiczną do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Nagrody przyznawane były w ośmiu kategoriach: "Grand Prix", "Architekt/Urbanista", "Sieć placówek", "Obiekt usługowy", "Obiekt mieszkalny", Obiekt zabytkowy", "Przestrzeń publiczna" oraz "Samorząd".
Nagroda w kategorii "Samorząd" jest przyznawana gminie, która wyróżnia się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Poznań okazał się bezkonkurencyjny w tej dziedzinie. Nic dziwnego - miasto w ostatnim czasie intensywnie dostosowuje przestrzeń publiczną dla wszystkich osób o obniżonej sprawności.
- Poznań jest miastem otwartym na wszystkich - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu publicznym i swobodnie poruszały się w przestrzeni miasta. Naszym obowiązkiem jest zapewnić im taką możliwość. Dlatego wprowadzamy Standardy Dostępności, dzięki którym każda miejska inwestycja jest planowana tak, by odpowiadała potrzebom osób z niepełnosprawnościami, matek z wózkami czy starszych poznaniaków.
Standardy Dostępności przygotowało dla Poznania w ubiegłym roku Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej. To zbiór wytycznych, które są stosowane w projektowaniu, planowaniu oraz realizowaniu nowych inwestycji lub usług oraz podczas modernizacji, przebudowy czy remontów obiektów już istniejących. Dzięki temu są one dostępne na każdej płaszczyźnie: architektonicznej, komunikacyjnej i informacyjnej.
Standardy opracowywane są w oparciu o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem, czy rowerzystów. Wytyczne zostaną wprowadzone na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania i będą uwzględniane przy rozpisywaniu przetargów.
By efektywnie wprowadzić te standardy do praktyki inwestycyjnej, w Wydziale Architektury i Urbanistyki utworzono stanowisko Koordynatora ds. dostępności przestrzeni publicznej. Do jego głównych zadań będzie należało opiniowanie dokumentacji projektowej i sprawdzanie, czy spełnia ona wymagania określone w Standardach Dostępności Miasta Poznania.
Organizowane są również szkolenia z zakresu projektowania uniwersalnego, w których biorą udział pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych oraz projektanci działający na zlecenie miasta Poznania.