NOWOCZESNA PRZECIWNA ZAKAZOWI SPRZEDAŻY ALKOHOLU PO 23 NA STARYM MIEŚCIE
Ostatnio znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje możliwość wprowadzenia przez samorządy zakazu handlu alkoholem. Z ostatnich informacji medialnych wiemy, że poznański magistrat szykuje uchwałę, którą przedłoży w marcu pod obrady Rady Miasta Poznania, dotyczącą zakazu sprzedaży alkoholu po godzinie 23 na terenie Starego Miasta. Zostanie też limitowana liczba punktów na udzielenie koncesji na sprzedaż alkoholu - pisze Nowoczesna.
W oświadczeniu przesłanym do redakcji Nowoczesna pisze tak:
Nowoczesna, odkąd parlament zaczął procedować nowe przepisy ustawy, sprzeciwiała się wprowadzaniu prohibicji lub jej podobnych, ponieważ jest ona nieskuteczna oraz ogranicza prawa i wolności obywateli i przedsiębiorców. Tak samo jesteśmy sceptyczni w stosunku do obecnie planowanych zamiarów władz miasta, ograniczających sprzedaż wyrobów alkoholowych.
Widzimy problem z bezpieczeństwem i utrzymaniem porządku w centrum miasta, zwłaszcza na terenie Starego Rynku i ulic do niego przylegających. W dużej części polega on na hałasach, zaśmiecaniu i bójkach osób, będących najczęściej pod wpływem alkoholu. Niestety kultura picia wśród części społeczeństwa pozostawia wiele do życzenia. Natomiast jesteśmy pewni, że wprowadzenie odgórnych zakazów nie przyczyni się do poprawy sytuacji, ponieważ:
- Duża część osób pod wpływem alkoholu, powodująca opisane powyżej incydenty, to klienci pubów i tzw. „pijalni piwa i wódki”. Tych punktów uchwała nie dotyczy.
- Osoby spożywające „pod chmurką”, po wprowadzeniu zakazu handlu, nie znikną z przestrzeni Starego Miasta tylko będą kupowały alkohol „na zapas” przed godziną 23. Może to paradoksalnie przyczynić się do zwiększenia spożycia alkoholu. Istnieje też obawa, że powstaną nielegalne punktu handlowe, oferujące sprzedaż alkoholu.
Zakaz nie rozwiąże problemu, spowoduje tylko ograniczenie praw konsumenckich. Od marca, dzięki działaniom Prawa i Sprawiedliwości, zakazuje się obywatelom handlu w niedziele. Teraz dojdzie do tego zakaz handlu alkoholem w godzinach nocnych. Organy władz publicznych nie potrafią poradzić sobie z problemami, dlatego wprowadzają restrykcje prawne, które uderzają w zwykłych obywateli. Nie tędy droga! Państwo i władze publiczne powinny traktować obywateli jak dorosłych ludzi, pozostawiając im wolność wyboru jak, gdzie i kiedy mogą kupować alkohol. Nie oznacza to oczywiście zgody na działania niezgodne z prawem czy współżyciem społecznym. Jeżeli nastąpi złamanie prawa każdy musi zdawać sobie sprawę, że poniesie tego konsekwencje.
W związku z powyższym apelujemy do Rady Miasta Poznania o odrzucenie przedłożonej przez urząd uchwały.
W zakresie poprawy porządku i bezpieczeństwa proponujemy:
- obecnie prowadzone, prewencyjne kontrole służb mundurowych;
- punktowe kontrole miejsc, gdzie dochodzi do incydentów;
- systematyczne kontrole punktów handlowych w zakresie zakazu sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym;
- przeprowadzenie przez Miasto akcji edukacyjnych, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, dotyczących kultury picia alkoholu.
Zarząd Koła Poznań