PRZEMAWIA ZA MNĄ DOŚWIADCZENIE, WIARYGODNOŚĆ I ŚWIETNA ZNAJOMOŚĆ MIASTA
Ryszard Grobelny krótko, ale konkretnie odpowiedział na nasze pytania. I bardzo dobrze, bo taka była formuła naszych pytań. Przeczytajcie jak odpowiedział na pytanie, czy Poznań jest miastem konserwatywnym czy liberalnym.
1. Jakie jest Pana lubione miejsce w Poznaniu?
Ryszard Grobelny: Mam wiele takich miejsc, ale być może z różnych powodów, także związanych z przeszłością, najbardziej cenię teren nowego Ogrodu Zoologicznego.
2. Jaki jest obecnie największy atut Poznania?
Ryszard Grobelny: Poznań ma wiele atutów. Dziś mamy dobrze rozwinięty rynek pracy, wysokie dochody mieszkańców i wielką gospodarność Poznaniaków. To są te walory, które dziś robią największe wrażenie, ale oczywiście należałoby wymienić także rozwinięty ośrodek akademicki i jeszcze wiele innych rzeczy.
3. Jaka jest obecnie największa wada Poznania?
Ryszard Grobelny: Pewnie największą wadą Poznania jest to, że nie potrafi się przebić ze swoją nowoczesnością w świadomości wielu Polaków i dał sobie przykleić niesprawiedliwą łatkę.
4. Co Pana zdaniem najbardziej powinno przyciągać turystów do Poznania?
Ryszard Grobelny: Wiele rzeczy, ponieważ są różne grupy turystów. Targi Poznańskie przyciągają dużą grupę turystów biznesowych, Coraz więcej osób odwiedza nas także ze względu na Stary Rynek. Myślę, że to co powinniśmy w najbliższym czasie silnie rozwinąć to jest tradycja. Żeby przypomnieć Polakom, a może nie tylko im, że właśnie tu państwo Polskie powstało, ze tu są początki piastowskiej Polski. Tak naprawdę pierwszy start up, start up Polska, to Poznań. 5.
5. Jaki według Pana jest symbol Poznania?
Ryszard Grobelny: Poznań ma wiele symboli. Coraz bardziej nowoczesne, jak poznańska gwiazdka, ale także te tradycyjne. Symbolem są także MTP, Stary Browar, Stary Rynek, Koziołki, Ratusz. Jest wiele takich poznańskich symboli.
6. Czy Poznań jest miastem konserwatywnym czy liberalnym?
Ryszard Grobelny: Na pewno Poznań ma pewien rys konserwatywny, jeśli chodzi o poglądy. Ale w gospodarce nie ma bardziej liberalnego miasta, bo nie ma bardziej gospodarnego miasta. Poznań potrafi w specyficzny sposób połączyć konserwatyzm z liberalizmem.
7. Jaki problem w mieście trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności?
Ryszard Grobelny: Ponieważ mam bardzo dobrze już rozbudowany rynek pracy, to teraz przychodzi czas na to, aby jednak system komunikacyjny rozwiązać jak najszybciej. Dziś jest to podstawowy problem Poznania, pewnie jak i wielu innych miast w Europie.
8. Co Uniwersytet im. Adama Mickiewicza powinien zrobić z budynkiem Wydziału Historycznego po przejściu studentów na Morasko? Co tam się powinno znajdować?
Ryszard Grobelny: Pewnie powinien go sprzedać. Trudno żeby sam w nim cos robił, bo Uniwersytetu nie stać na przebudowanie tego budynku i nie to jest zadaniem Uniwersytetu. Myślę, ze jest to dobry obiekt na biurowiec, albo mały hotel. Ale oczywiście inwestor może mieć inne pomysły.
9. W jakim jednym elemencie będzie Pan lepszy niż kontrkandydat?
Ryszard Grobelny: Za mną przemawiają takie rzeczy jak doświadczenie, wiarygodność, świetna znajomość Miasta, zawsze bardzo dokładne przemyślenie i przygotowanie wszystkich swoich propozycji.
10. Jaka jest Pana zdaniem najlepsza cecha kontrkandydata?
Ryszard Grobelny: Wielu zwraca uwagę na jego świeżość, na to że jest nowym człowiekiem. Oczywiście w pewnych sytuacjach może to być zaleta, w pewnych wada.
11. Co będzie Pan robił, jeśli nie wygra II tury wyborów?
Oczywiście uważam, ze wygram. Ale jestem przekonany również, że kiedyś przyjdzie taki czas, żeby swoja wiedzę, energię i doświadczenie wykorzystywać jeszcze w innych dziedzinach. Na pewno to jest możliwe i zawsze powtarzam, że cokolwiek los mi powierzy, to mam nadzieję, że zawsze w tle będzie Miasto Poznań.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NAJWIĘKSZYM ATUTEM POZNANIA SĄ WSPANIALI MIESZKAŃCY
