KONIEC ULICY CHWIAŁKOWSKIEGO I 23 LUTEGO. JAKIE SĄ NOWE NAZWY?
Dziś na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podsumował dotychczasowe działania w sprawie ustawy dekomunizacyjnej. Zaprezentował 51 nowych nazw ulic w Wielkopolsce. W samym Poznaniu nazwy zmienią cztery ulice: 23 Lutego, Marcina Chwiałkowskiego, 9 maja i al. Braterstwa Broni.
- Fundamentalną kwestią, która nam przyświecała, to przywracanie pamięci i budowanie tożsamości o wydarzeniach i bohaterach z dziejów naszego kraju i Wielkopolski – rozpoczął konferencję prasową wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące prac nad zmianami nazw ulic. – Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw – tłumaczył wojewoda. Dodał także, że wziął pod uwagę propozycje składane w ramach konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami czy osobami prywatnymi.
Zmiany w Poznaniu
W Poznaniu ulica 23 Lutego otrzymała nazwę por. Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Ukończyła gimnazjum w Poznaniu, była członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Została zamordowana w kwietniu 1940 roku w Katyniu, a w 2007 roku pośmiertnie awansowana na porucznika. – Przywracamy pamięć o tych, którzy dziś w tej pamięci nie funkcjonują lub funkcjonują w sposób ograniczony – tłumaczył wojewoda. Z kolei ulica Marcina Chwiałkowskiego zmieni nazwę na Jana Spychalskiego, 9 maja stanie się ulicą im. Kazimierza Spornego, a al. Braterstwa Broni zostanie przemianowana na ulicę im. gen. Stanisława Sosabowskiego.
Wielkopolska
Poza Poznaniem, aż 47 nazw zaprezentowanych na konferencji dotyczyło Wielkopolski. W Święciechowie Berlinga zastąpił gen. Anders, a w Czempiniu 24 stycznia zostanie przemianowana na ks. Jerzego Popiełuszkę. W Kaliszu Kruczkowskiego zastąpił Ryszard Kukliński, a w Kościanie Gwardię Ludową płk Witold Pilecki. W Osiecznej datę styczniową zastąpi Leopold Okulicki, a w Złotowie kard. Stefan Wyszyński. - Dziś mamy możliwość zadośćuczynienia tym, którzy przez komunizm zostali odsunięci na boczny tor historii lub z niej usunięci. Dziś przywracamy o nich pamięć – dodał wojewoda.