DECYZJA SENATU: ROK 2018 ROKIEM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO!
Za przyjęciem uchwały było 75 senatorów, czyli wszyscy biorący udział w głosowaniu.
- W Wielkopolsce nigdy nie pogodzono się z myślą, by ziemia, która była kolebką naszej państwowości, znalazła się poza granicami niepodległej Rzeczypospolitej. 27 grudnia 1918 roku podczas wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przez cały okres zaborów kilka pokoleń Polaków walczyło o utrzymanie mowy i wiary Ojców, polskiej kultury i własności. Ten organiczny wysiłek nazwano najdłuższą wojną nowoczesnej Europy - przeczytamy w uchwale.
Jak dodają pomysłodawcy - Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym, co miało decydujący wpływ na kształt naszej granicy zachodniej. Powstała w jego wyniku siła zbrojna i jej udział w walkach o granice Rzeczypospolitej to przepiękny wzorzec poświęcenia dla wspólnej sprawy, jaką była suwerenność całej Ojczyzny.
Jak mówił podczas obrad senator Piotr Florek - Proszę państwa, my w Wielkopolsce przykładamy bardzo dużą wagę do tego powstania, ale nie tylko w Wielkopolsce. Przyjeżdżamy co roku w następnym dniu, czyli 28 grudnia, do Warszawy, gdzie pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się uroczystości związane z powstaniem wielkopolskim. Proszę państwa, w okrągłej dziewięćdziesiątej rocznicy powstania wielkopolskiego, która była obchodzona pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, uczestniczył Lech Kaczyński. W okrągłej dziewięćdziesiątej piątej rocznicy powstania wielkopolskiego – Bronisław Komorowski. Przed nami setna, kolejna okrągła rocznica. Wielkopolanie, a szczególnie wszystkie samorządy i województwo wielkopolskie łącznie z marszałkiem województwa przygotowują się już od dawna do tej rocznicy. Mam przed sobą harmonogram obchodów, które będą odbywały się przez cały rok 2018. Jest tu mnóstwo pozycji. Wszystko rozpoczyna się już w styczniu od startu konkursu na 100-sekundowy film poświęcony powstaniu wielkopolskiemu; następnie będzie chrzest odmian kwiatów – nadanie im imienia Stanisława Taczaka i Józefa Dowbor-Muśnickiego; potem będzie aerofestiwal – pokazy lotnicze dedykowane powstaniu wielkopolskiemu, połączone z prezentacją modelu repliki samolotu niemieckiego zdobytego przez powstańców.