J.JAŚKOWIAK: W MIASTACH OPARTYCH NA INNOWACJACH MUSI ZNALEŹĆ SIĘ MIEJSCE NA TRADYCJĘ, WIĘŹ, BLISKOŚĆ
Polscy i niemieccy samorządowcy i specjaliści dyskutują w Berlinie nad tym, jakie wyzwania stoją przed miastami przyszłości. Przemówienie prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, otworzyło merytoryczną część polsko-niemieckiej konferencji miast partnerskich 2017.
Miasta jako miejsca rozwoju innowacji przyszłości - to główne hasło, na jakim w tym roku skupili się uczestnicy konferencji.
- Żyjemy w czasach rewolucyjnych zmian technologicznych. Internet i cyfryzacja zmieniają nie tylko przemysł, handel i finanse, ale też w bardzo dużym stopniu zmieniają miasta i relacje międzyludzkie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Jak zatem należy rozumieć innowacyjność? Czy w miastach ma to być przede wszystkim nacisk na nowe technologie i zamykanie się w e-świecie, czy też jest to ślepa uliczka? Cyfryzacja, Internet i postęp technologiczny to ogromne wyzwanie dla miast - ich włodarzy i mieszkańców. Technologia ma przecież ułatwiać nam życie w mieście, ale nie możemy przez nią stracić tego, co w każdym społeczeństwie najważniejsze: więzi i bezpośrednich kontaktów międzyludzkich.
W głównym panelu udział wzięli: Michael Müller, burmistrz Berlina, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Edwin Bendyk, kierownik działu naukowego tygodnika "Polityka" i Francesca Ferguson, kuratorka i założycielka berlińskiego festiwalu architektury i urbanistyki MAKE CITY - Architektur & Andersmachen.
- W tym pędzie za innowacyjnością w "smart cities" pamiętajmy o tym, co w miastach najważniejsze. O mieszkańcach - mówił Jacek Jaśkowiak. - Postęp technologiczny wykorzystujmy roztropnie, by w tym wszystkim nie zapomnieć o ludziach. To my - ludzie - uczestniczymy w przestrzeni miejskiej, doświadczamy jej i ją współtworzymy.
Wśród dyskutantów znaleźli się również m.in.: Sawsan Chebli, pełnomocnik Landu Berlin przy Federacji i Sekretarz Stanu do spraw zaangażowania obywatelskiego oraz spraw międzynarodowych, Michael Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy czy Tim Edler, autor projektu kąpieliska rzecznego Flussbad Berlin.
Podczas konferencji zaplanowano dyskusje m.in. o udziale obywatelskim w samorządzie miasta, o tym, co miejskie samorządy mogą zrobić dla ochrony klimatu i środowiska. Poruszono też problem pamięci polsko-niemieckiej w kontekście europejskiej kultury pamięci.
- W dobie globalizacji nie starajmy się dążyć do unifikacji i naśladownictwa - mówił prezydent Poznania. - Nie chodzi przecież o to, by wszystkie miasta upodabniały się do siebie. W Poznaniu ważne jest dla mnie tworzenie miejsc dla ludzi. Nie tylko ze względów infrastrukturalnych, czy dla ochrony środowiska. Kreujemy miejsca spotkań - nie wirtualne, ale realne. W miastach opartych na innowacjach musi znaleźć się miejsce na tradycję, więź, bliskość. Na budowanie poczucia tożsamości i identyfikacji z miastem.
źródło: poznan.pl