ZAKAZ W HANDLU W NIEDZIELĘ? CAŁKOWITY A MOŻE BRAK USTAWY?
Nie milkną dyskusje na temat zakazu handlu w niedzielę. Głos zabrała w sprawie m.in. premier Beata Szydło.
Pewne analizy, pewne oceny, również głosy płynące spośród środowisk związanych z gospodarką, wskazywały, że może należy wskazać ten pośredni model. Ja uważam, że takie "trochę tu, trochę tu" rozwiązania nigdy nie są dobre. Opowiadam się za tym, żeby były wszystkie niedziele wolne – powiedziała Beata Szydło.
Tymczasem zdaniem resortu spraw zagranicznych konieczna jest notyfikacja Komisji Europejskiej projektu ustawy ograniczającego handel w niedziele, ponieważ przewiduje on objęcie zakazem handlu w wyznaczonych dniach sprzedaży w sklepach i platformach internetowych. Konfederacja Lewiatan sygnalizowała, że tej procedury nie da się obejść.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także uwagę, że projektodawcy nie przedstawili analizy wpływu zakazu handlu na obrót produktami krajowymi i produktami pochodzącymi z innych państw członkowskich, wobec czego nie można przeprowadzić oceny zgodności projektu z art. 34 TFUE. Brak takiej analizy powoduje ryzyko, że w przypadku gdyby skutki zakazu okazały się bardziej dotkliwe dla produktów zagranicznych konieczne będzie wykazanie, że jest to uzasadnione i proporcjonalne w stosunku do przyjętego przez projektodawcę celu (art. 36 TFUE).
Komentarz Lewiatana
- Opinia MSZ potwierdza argumenty prezentowane podczas prac legislacyjnych przez stronę społeczną, że projekt zawiera regulacje wymagające przeprowadzenia procedury notyfikacyjnej. Piłeczka jest po stronie marszałka Sejmu. To od niego zależy czy rozpocznie procedurę notyfikacyjną czy też pozwoli na kontynuację prac legislacyjnych. Przypominam, że rok temu mieliśmy podobną sytuację z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej. Wydana wtedy przez MSZ opinia wskazywała na ryzyka związane z uchwaleniem ustawy oraz bardzo prawdopodobne zakwestionowanie jej przez Komisję Europejską. Sejm ustawę uchwalił i po kilku tygodniach Komisja Europejska wszczęła procedurę zawieszającą pobór podatku. Sejm już dwukrotnie musiał zawieszać jego pobór - na kolejny rok. Pytanie, czy decydenci wyciągną wnioski z negatywnych doświadczeń związanych z tamtą ustawą – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.
Ustawa później
W ubiegły wtorek szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy poseł PiS Janusz Śniadek powiedział PAP, że w związku z wątpliwościami zawartymi w opinii MSZ konieczna będzie ingerencja w treść projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę lub jego notyfikacja przez KE, co może potrwać do 13 miesięcy.
Wątpliwe jest więc by ustawa weszła w życie z początkiem nowego roku.