JEST DECYZJA KOMISJI SEJMOWEJ W SPRAWIE ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ
Ostatnia wersja projektu ustawy o ograniczeniach handlu w niedziele i święta może zostać zakwalifikowana jako forma niedozwolonej pomocy państwa i wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – wynika z analizy prawnej przygotowanej przez kancelarię Wierciński, Kwieciński, Baehr. A tymczasem posłowie przeszli do drugiego czytania ustawy.
Dzisiaj Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy o ograniczeniach w handlu w niedziele i święta. Ostatnia wersja projektu opublikowanego przez Podkomisję stałą do spraw rynku pracy, która działa w ramach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, może być niezgodna z prawem unijnym.
Konfederacja Lewiatan przekazała, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu, wniosek o notyfikowanie Komisji Europejskiej tego projektu.
Zdaniem kancelarii WKB taka notyfikacja jest wskazana, aby usunąć wątpliwości i uniknąć konsekwencji wprowadzenia przepisów niezgodnych z prawem unijnym. Zaniechanie notyfikacji lub brak wstrzymania procedury legislacyjnej stanowi naruszenie prawa UE, które może prowadzić do wszczęcia przez Komisję Europejską procedury zawieszenia stosowania przepisów.
Dodatkowo projekt ustawy przewiduje wprowadzenie regulacji w zakresie usług społeczeństwa informacyjnego, dopuszczając handel w niedziele w sklepach internetowych i na platformach internetowych, ale wyłącznie w przypadku, gdy sprzedaż ma charakter zautomatyzowany.
Projekt wprowadza więc przepisy techniczne zakazujące świadczenia usługi, które zgodnie z dyrektywą UE 2015/1535 także podlegają notyfikacji Komisji Europejskiej.
To już pewnie?
Jak uchwalili w czwartkowy wieczór posłowie na posiedzeniu komisji - handel w sklepach (od 2018 roku) będzie dozwolony w tylko w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Rok później tylko w jedną, a w 2019 całkowicie zakazany. W przegłosowanym projekcie uchwalono, że z zakazu zwolnione są tylko sklepy i platformy internetowe, prowadzące sprzedaż w sposób zautomatyzowany, stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, sprzedawcy pamiątek i dewocjonaliów oraz sklepy na dworcach czy lotniskach