CO DALEJ Z PLANAMI AKO?
W listopadzie 2011 roku Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i NSZZ „Solidarność” UAM zgłosiły zamiar odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. W tym celu powstał w 2012 roku Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, na którego czele stanął prof. Stanisław Mikołajczak, szef AKO. W planach AKO było również upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego pamiątkowa tablicą, która miała zawisnąć na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Chwilowo zawiesiliśmy intensywne działania związane z odbudową pomnika. Podejmujemy działania w ramach istniejącej prawnej sytuacji, tzn. nie mamy zgody na odbudowę pomnika w miejscu, w którym zabiegamy. Przez cały czas jednak organizujemy wydarzenia, wystawy związane z tym tematem, zbieramy środki. Praca cały czas się toczy. W chwili obecnej nie możemy nic więcej zrobić. Natomiast coraz bardziej , co jest efektem postawy prezydenta miasta, oddala się kwestia realizacji obietnicy, jaką była odbudowa pomnika na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100- letnia rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Niemniej cały czas chcemy i zależy nam na tym, aby pomnik stanął na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę Powstania Wielkopolskiego – mówi w rozmowie z nami jeden z członków Komitetu.
Problemy pojawiły się również w związku z pamiątkową tablicą poświęcona byłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Miała ona zawisnąć na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 19 czerwca tego roku, dzień po dniu urodzin Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywą związaną z tablicą im. Lecha Kaczyńskiego wyszedł poznański AKO. Tablicy nie ma do dziś.
O tej sprawie pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza. W rozmowie z dziennikarzem dziennika jeden z urzędników WUW mówi - Akademicki Klub Obywatelski zapraszał na uroczystości, choć żadne szczegóły z nami nie zostały omówione. W takim wypadku trudno mówić o jakichkolwiek uroczystościach i odsłonięciu tablicy. Wyszło trochę tak jak z przyjazdem figury Chrystusa do Poznania. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności i abp Stanisław Gądecki zapraszali na uroczystości, choć nie było wydanej zgody z urzędu miasta. Z tablicą sprawa wygląda podobnie. WUW nie wyraził żadnej oficjalnej zgody.
Tymczasem trwa zbiórka na tablicę upamiętniającą Polaków pomordowanych w ZSRR przez NKWD w latach 1937-1938. Zbiórkę tę prowadzi poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. „W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia na ludności polskiej żyjącej w ZSRR ludobójczej, antypolskiej operacji NKWD 1937-1938. Społeczność poznańska pragnie Ich upamiętnić pierwszą tablicą pamiątkową, która będzie umieszczona na dziedzińcu Klasztoru Ojców Dominikanów w Poznaniu. Tablica okolicznościowa zostanie odsłonięta we wrześniu 2017 roku” - czytamy w oświadczeniu. Organizatorem uroczystości ma być Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman. W skład Społecznego Komitetu Upamiętnienia Polaków żyjących w ZSRR w latach 1921-1939 wchodzą m.in. Tadeusz Zysk – Zysk i S-ka Wydawnictwo, Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, NSZZ "Solidarność" Region Wielkopolska, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Zbiórka potrwa do 15 sierpnia.