ROZPOCZĄŁ SIĘ TYDZIEŃ PAMIĘCI POZNAŃSKIEGO CZERWCA
Obchody Poznańskiego Czerwca rozpoczęły się wczoraj przy grobie Romka Strzałkowskiego akcją Światełko dla Czerwca 56. W miejscu tym młodzież z poznańskich szkół oraz urzędnicy spotkali się by posprzątać grób najmłodszej ofiary czerwcowych wydarzeń.
Główne obchody będą miały miejsce 28 czerwca pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, gdzie o 6 rano pod tablicą pamiątkową złożone zostaną kwiaty. Tego dnia uroczystości odbędą się jeszcze w kilku miejscach upamiętniających ofiary wydarzeń sprzed 61. lat. Punktem kulminacyjnym będą rozpoczynające się o 18.30 obchody rocznicowe pod Poznańskimi Krzyżami. Wydarzenia te poprzedza Tydzień Pamięci Poznańskiego Czerwca, który potrwa do 25 czerwca. Program tegorocznych wydarzeń jest szeroki i w dużej mierze realizowany będzie z udziałem młodzieży. W planie są konkursy, spotkania, spacer historyczny, wystawa - Nas interesuje, żeby pamięć o Czerwcu 56 nie zaginęła. Nas, kombatantów jest coraz mniej, dlatego jeździmy do szkół i mówimy młodzieży o tym, co się stało w Poznaniu 61 lat temu. I jak im o tym opowiadam dziwią się, że w jednym momencie ludzie zostawili swoje zajęcia i ruszyli ulicami. W jednym momencie, choć przecież nie było wtedy telefonów komórkowych - mówi Jerzy Majchrzak, kombatant Poznańskiego Czerwca.
Tydzień Pamięci Poznańskiego Czerwca
A co się wydarzy w trakcie Tygodnia Pamięci? Już dziś o godzinie 11 w Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956 odbędzie się finał konkursu skierowanego do dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie prac plastycznych na temat Czerwca 56 roku, uczniowie mieli przygotować reportaże zawierające wspomnienia uczestnika czerwcowych protestów. Jutro w siedzibie Muzeum w Zamku odbędzie się spotkanie z kombatantem Czerwca 56, Jerzym Majchrzakiem, który wtedy miał 15 lat i uczestniczył w manifestacji na pl. Stalina. W trakcie środowego spotkania opowie o tamtych chwilach i emocjach jakie jemu towarzyszyły. Interesującym punktem czerwcowego tygodnia będzie również spacer historyczny „Śladami Poznańskiego Czerwca 1956” , obowiązkowy dla zainteresowanych przebiegiem wydarzeń w tamtym czasie. Trasa wieść będzie przez ulice miasta aż do Poznańskich Krzyży gdzie 61 lat temu doszło do wielkiego protestu robotników.
Nowe eksponaty w Muzeum Powstania Poznańskiego
Będąc w okolicach Zamku i siedziby Muzeum Powstania Poznańskiego warto zajrzeć do środka. Od niedawna w jego zbiorach znajdują się wyjątkowe eksponaty: pamiątki po Stanisławie Matyi - prochowiec, roboczy kitel i kalendarzyk kieszonkowy z 1956 roku oraz księga pamiątkowa z „Wystawy Dokumentów Fotograficznych”, która odbyła się w 1981 roku. W księdze znajdują się wpisy m.in. Andrzeja Wajdy i Lecha Wałęsy. W Muzeum można już również zobaczyć koszulkę, w której zginął Romek Strzałkowski. Na co dzień znajduje się ona w Muzeum Księdza Jarzębowskiego w Licheniu, w poznańskim Muzeum dostępna będzie dla zwiedzających do 18 lipca.