POZNAŃSKI POSEŁ PIS TWARZĄ ZMIAN W SĄDACH
Bartłomiej Wróblewski w Sejmie zasiada pierwszą kadencję. Jego pozycja w PiS rośnie jednak bardzo szybko. Prawie rok temu został wiceprezesem PiS w Okręgu Poznańskim a rekomendacji udzielił mu sam Jarosław Kaczyński. Teraz Bartłomiej Wróblewski staje się twarzą ważnej dla PiS reformy.
Bartłomiej Wróblewski to poznański prawnik specjalizujący się w prawie konstytucyjnym, który zanim został posłem pracował m.in. jako nauczyciel akademicki. Teraz został rzucony przez partię na wyjątkowo trudny odcinek. Odcinek dotyczący zmian w polskim sądownictwie.
„Zmiany proponowane w poselskim projekcie noweli ustroju sadów powszechnych dają szanse na zwiększenie zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości” - przekonywał wczoraj w Sejmie Bartłomiej Wróblewski. W sejmowej debacie na temat zmian w sądach poznański poseł pełnił rolę sprawozdawcy i reprezentował wnioskodawców.
Wróblewski w Sejmie wskazywał na potrzebę reformy sądownictwa, odnosząc się do oczekiwań Polaków: „Jest olbrzymie oczekiwanie społeczne, aby takie zmiany zostały przez sejm tej kadencji przeprowadzone". I dodał: "Jesteśmy Polakom to winni i tego zobowiązania dotrzymujemy".
Zmiany w sądach są jednak równie ważne dla Prawa i Sprawiedliwości, co kontrowersyjne w odbiorze społecznym. Na początku czerwca w „Rzeczpospolitej” ukazał się sondaż IBRiS, w którym pytano Polaków o ich stosunek do reformy sądownictwa zaproponowanej przez PiS. Respondenci zgadzają się, że sądy wymagają reformy. Jednocześnie nie są pewni, czy zmiany planowane przez Prawo i Sprawiedliwość są w stanie poprawić sytuację. 51 proc. odpowiedziało, że jest przeciwne reformie sądownictwa proponowanej przez PiS.
Projekt reformy sądów zaproponowanych przez PiS wzbudza ogromne emocje i duży sprzeciw sporej części środowiska prawniczego. Poznański poseł, który zdobył już zaufanie prezesa Kaczyńskiego, ma zatem przed sobą trudne zadanie.
Czy rola powierzona Bartłomiejowi Wróblewskiemu przez partię okaże się dla poznańskiego posła ważnym momentem politycznej kariery i czy zaważy na jej przyszłości?