POZNAŃSCY NAUKOWCY POMOGĄ W BUDOWIE POMNIKÓW SMOLEŃSKICH
„Wchodzimy w tę fazę, która powinna przynieść już za rok moment, w którym dwa "okazałe" pomniki smoleńskie zostaną odsłonięte" - powiedział Jarosław Kaczyński. Realny wkład w powstanie pomników będzie miało dwóch poznańskich naukowców.
Powstać mają dwa pomniki. Pierwszym ma być pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który miałby stanąć na placu pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim, w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Drugim, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, który ma stać u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, na skwerze księdza Jana Twardowskiego.
Rozpoczął się konkurs na projekty obu pomników. Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w październiku tego roku. W skład jury, które będzie oceniać projekty, wejdzie 11 osób. W tym gronie znajdzie się prof. Tadeusz Żuchowski, kierownik zakładu Historii Sztuki Nowożytnej, Instytutu Historii Sztuki UAM.
Oprócz prof. Żuchowskiego, w skład jury wejdą: prof. Juliusz C Chrościcki z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski wykładowca UKSW, dr hab. Mariusz Kulpa z akademii Sztuk Pięknych w Gdański, prof. Przemysław Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr inż. Aleksander Chylak, Piotr Walkowiak, dr Andrzej Szczepaniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.
W skład jury wejdzie również trzech przedstawicieli Komitetu Społecznego budowy pomników: Ewa Kochanowska, Maciej Łopiński oraz prof. Stanisław Mikołajczyk. Ten ostatni w Poznaniu kojarzony jest z budową Pomnika Wdzięczności, jest on prezesem społecznego komitetu odbudowy pomnika Wdzięczności.