BĘDZIE KOALICJA MIAST WS. INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI ROMSKICH?
W poniedziałek w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania spotkali się przedstawiciele Poznania, Wrocławia i Gdańska, aby porozmawiać o współpracy w zakresie działań na rzecz integracji Romów. Celem była wymiana doświadczeń, podzielenie się stosowanymi praktykami oraz prezentacja pilotażowego programu na rzecz Romów.
Program ten został przyjęty we Wrocławiu. To miasto jest najbardziej zaawansowane w działaniach, które mają na celu integrację społeczności romskich do społeczności lokalnych. Większość Romów mieszkających we Wrocławiu ma już zalegalizowany pobyt. W ramach realizowanego pilotażowego programu, dąży się tam do wypracowania modelu działania na rzecz rozsiedlenia koczowiska, stworzenie mechanizmów i procedur, które mają pomóc w integracji. Są nimi między innymi: aktywizacja zawodowa, edukacja zawodowa dorosłych i edukacja powszechna dzieci romskich.
- Mieszkając w jednym mieście tworzymy wspólnotę i musimy wypracować warunki oraz zasady wspólnego bytowania – podkreśla Anna Józefiak-Materna, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. - Nadal główną przeszkodą w przypadku wielu miast jest brak zalegalizowanego pobytu w naszym kraju, to bardzo utrudnia wszelką pomoc i integrację Romów do naszych społeczności. Stąd pomysł koalicji, współpracy, wymiany dobrych praktyk i dzielenia się doświadczeniami – dodaje.
Pełnomicniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek uważa wrocławskie rozwiązania za źródło inspiracji. - Powstał tam między innymi zespół sterujący, który koordynuje wszystkie obszary współdziałania ze społecznością romską, w urzędach leżące w kompetencjach różnych wydziałów. Mają też asystentów, którzy współpracują z tą społecznością. Są to osoby, które mówią językiem Romów i są w stanie pracować z nimi, by pomóc w integrowaniu ich do społeczeństwa – podkreśla.
Wrocław źródłem inspiracji
Koalicja miast miałaby także służyć współdziałaniu na rzecz zmiany uregulować prawnych w zakresie pomocy cudzoziemcom oraz imigrantom przez samorządy. - Brakuje niestety wsparcia, jeśli chodzi o uregulowania krajowe – mówi Mazurek. - Powstanie koalicji umożliwia współtworzenie programu, który mógłby być modelem na przyszłość dla innych miast, ale też dla innych grup migrantów. Chodzi nie tylko o wypracowanie pewnych propozycji, ale także lobbowanie na ich rzecz na szczeblu państwowym – przekonuje.
Obecnie w stolicy Wielkopolski działania na rzecz wsparcia i integracji Romów skierowane są przede wszystkim do ludności mieszkającej na terenie byłych ogródków działkowych. - Jako pełnomocniczka prezydenta koordynuję te działania, które obejmują wiele dziedzin. Po dziewięciu miesiącach mojej pracy możemy już mówić o pewnych efektach. Są to bardzo podstawowe sprawy, takie jak zapewnienie dostępu do wody, kontenerów na śmieci czy sanitariów – wymienia Mazurek. Zwraca ona również uwagę na włączenie do systemu edukacji 13 dzieci oraz rejestrację kilkunastu osób jako poszukujących pracy. - To jest bardzo ważne, bo zwiększa szanse na znalezienie pracy i co za tym idzie, zarejestrowanie pobytu w Polsce – tłumaczy.
Stały kontakt równa się większe zaufanie
Działania na rzecz integracji prowadzone są w ramach zespołu złożonego z pracowników różnych wydziałów UMP, a także jednostek organizacyjnych takich jak np. MOPR. Częścią ich zadań jest pojawianie się regularnie w koczowiskach Romów. - Stały kontakt z tą społecznością pozwolił zdobyć ich zaufanie. To jest kluczowe, bo bez tego zaufania nie ma możliwości by im pomóc, a należy pamiętać, że mieszkają tam kobiety, dzieci, które tej pomocy bezwzględnie potrzebują – podkreśla Izabela Synoradzka, z-ca dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - Początkowo Romowie odnosili się do naszych pracowników bardzo nieufnie. W efekcie tych systematycznych działań, kontakt z podopiecznymi uległ znacznej poprawie – dodaje.
Poza pracownikami MOPR, powołany w lipcu ubiegłego roku zespół współtworzą przedstawiciele Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydziału Oświaty, PUP oraz stowarzyszeń i organizacji. Należy do niego również pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 26, gdzie uczą się dzieci romskie i pełnomocniczka ds. cudzoziemców i mniejszości etnicznych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, jak również pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka przy WKW Policji w Poznaniu.