NOWE MIESZKANIA NA STRZESZYNIE. PTBS KONTYNUUJE PROGRAM „NAJEM Z DOJŚCIEM DO WŁASNOŚCI”
Po zeszłorocznym sukcesie pilotażowego programu „Najem z dojściem do własności”, w ramach którego powstało 20 mieszkań, PTBS zdecydowało się na jego kontynuację. Docelowo na samym Strzeszynie ma powstać 1100 takich mieszkań.
Od początku marca do 14 kwietnia będzie można zapisywać się na mieszkania w realizowanym przez PTBS programie. Do końca przyszłego roku w tym systemie oddanych zostanie do użytku niemal 300 mieszkań, które powstają przy ul. Koszalińskiej na Strzeszynie.
Mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe, o powierzchni od ok. 30 do 67 metrów kwadratowych powstaną na osiedlu w zabudowie wielorodzinnej, w obrębie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Pomieszczenia będą gotowe do umeblowania i zamieszkania.
Nowa jakość miejskiej polityki mieszkaniowej?
Docelowo na Strzeszynie ma powstać 1100 takich mieszkań, a do końca przyszłego roku zostanie wybudowanych 357 lokali, z czego 69 zostanie przeznaczonych na najem w klasycznym systemie TBS. Pozostałe będą dostępne w programie „Najem z dojściem do własności”.
Budowa lokali z taką opcją jest jednym z nowych rozwiązań miejskiej polityki mieszkaniowej. - Ma ona pomóc sprostać potrzebom lokalowym mieszkańców Poznania. Takich ofert na naszym rynku jeszcze nie było – podkreśla zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski. Program jest skierowany do osób średnio zarabiających i wiążących swoją przyszłość z Poznaniem, które ze względu na sytuację ekonomiczną mają trudność z pozyskaniem mieszkania na wolnym rynku.
- Osoby ubiegające się o przydział mieszkania muszą spełniać kryteria dochodowe, określone w regulaminie i rozliczać podatek dochodowy w Poznaniu – informuje Andrzej Konieczny, prezes PTBS. - Nie mogą również posiadać innego mieszkania własnościowego – dodaje. O kolejności wpisu na listę uczestników decyduje przyznana punktacja między innymi za liczbę dzieci w rodzinie czy rozliczenie podatku dochodowego za 2016 rok w Poznaniu. Dodatkowo pierwszeństwo otrzymają ci, którzy do tej pory zajmowali lokal miejski bądź znajdujący się na liście oczekujących na takie mieszkanie. Warunkiem jest natomiast z obecnie zajmowanego mieszkania.
Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 – 25 lat
Podpisanie umowy z PTBS równoznaczne jest z uiszczeniem wpłaty partycypacyjnej w wysokości 30 procent kosztów budowy mieszkania. Pozostała część będzie spłacana w ramach czynszu najmu. - Czynsz, z którego 3/4 przeznaczone jest na spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu, wyniesie około 17 zł za metr kwadratowy. Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu, spłacając wówczas pozostałą część wartości mieszkania wraz z udziałem w gruncie – wyjaśnia prezydent Lewandowski.
W przypadku kawalerki wpłata partycypacyjna wyniesie ok. 42 tys. zł. Jeżeli umowa będzie natomiast podpisana na mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 50 metrów kwadratowych – za wejście do programu należy zapłacić ok. 60 tysięcy złotych. W przypadku lokalu trzypokojowego o powierzchni 65 metrów kwadratowych mowa o kwocie w wysokości 78 tysięcy złotych.
Inwestycja PTBS na Strzeszynie jest współfinansowana w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Jest wspólną inicjatywą Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji Europejskiej.
Finansowanie banku ma zapewnić dostęp do mieszkań osobom, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą skorzystać z lokali komunalnych. Z drugiej strony nie mają zaś zdolności kredytowej, umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku. Dzięki kredytowi zostaną także wybudowane lokale handlowe i usługowe oraz obiekty rekreacyjne i edukacyjne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osiedli.