RADNI PIS PRZEDSTAWIAJĄ INICJATYWY ANTYSMOGOWE. WŚRÓD NICH MIĘDZY INNYMI DARMOWA KOMUNIKACJA MIEJSKA
Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości proponuje rozwiązania, których celem jest obniżenie poziomu smogu i pyłu w Poznaniu. Pierwszy projekt zakłada darmową komunikację miejską w dniach przekroczenia norm, drugi zaś mówi o tym, aby od 2018 roku na terenie całego miasta istniał mechanizm dofinansowania wymiany starych pieców, palenisk lub kotłów na źródła bezemisyjne.
W naszym mieście w ostatnich dniach ilość smogu i stężenie szkodliwego pyłu PM10 w powietrzu było niebezpiecznie wysokie. Radna Klaudia Strzelecka mówi, iż uchwała dotycząca darmowej komunikacji publicznej, choć symboliczna, pozwala zwrócić większą uwagę na jakość powietrza, jakim oddychamy. - Samochody wytwarzają około 10-15 procent smogu w mieście, tą uchwałą chcemy natomiast zwrócić uwagę mieszkańców na zaistniały problem – podkreśla. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Krakowie i w Warszawie. - W Polsce dopuszczone normy zanieczyszczeń są o wiele wyższe niż w krajach Europy Zachodniej. Dla przykładu, w Paryżu ogłaszany jest alarm smogowy, kiedy w Polsce mówi się zaledwie o „przekraczaniu normy”. We Francji ogłasza się alarm smogowy przy stężeniu 80 mikrogramów/m3, w Polsce natomiast powyżej 300 mikrogramów/m3. Tam również obowiązuje darmowa komunikacja podczas alarmu smogowego – zaznacza.
Taka inicjatywa pojawiła się po raz pierwszy wyszła w zeszłym roku. - Chcąc wyjść naprzeciw radnym Platformy Obywatelskiej, którzy nie byli do końca zadowoleni z takiego kształtu uchwały, wstrzymaliśmy ją i poddaliśmy konsultacjom. Wcześniej projekt był dwukrotnie wycofywany również dlatego, że jeden z zastępców prezydenta Poznania, choć pierwotnie oferował pomoc w jego opracowywaniu, ostatecznie wycofał się z pomocy – tłumaczy radna.
- Aby uchwała była sprawiedliwa i nie faworyzowała żadnych osób, chcemy by w dniach przekroczenia stężenia szkodliwych pyłów, darmowa komunikacja była dla każdego. Niezależnie od tego czy posiada dowód rejestracyjny, czy też nie i czy mieszka w Poznaniu, czy też w jego okolicy – wyjaśnia radna Strzelecka. - Dobrym pomysłem byłoby także ustawienie w centrum tablicy informującej o stanie zanieczyszczenia miasta i umieszczenie takiej informacji na tablicach ITS-u – dodaje.
Projekt uchwały będzie jednym z tematów, który pojawi się na najbliższej sesji rady miasta.
Mechanizm dofinansowywania wymiany starych pieców, palenisk lub kotłów na źródła bezemisyjne
Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali także projekt uchwały który proponuje, aby od 2018 roku, na terenie całego miasta istniał mechanizm dofinansowywania wymiany starych pieców, palenisk lub kotłów na źródła bezemisyjne. - Obecnie obowiązują przepisy tzw. ustawy antysmogowej, która de facto jest nowelizacją ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Spowodowała ona, że każdy sejmik województwa w Polsce jest władny w podjęciu uchwały, która wprowadzi minimalne wymogi czy ograniczenia i zakazy odnośnie określonych instalacji grzewczych czy paliw. Z publicznych wypowiedzi pani wicemarszałek województwa Wielkopolskiego wiemy, że zarząd województwa pracuje nad taką uchwałą i prawdopodobnie zacznie ona obowiązywać w ciągu 2017 – 2018 roku. Jeżeli zostaną wprowadzone określone restrykcje, to niemalże na pewno będzie się to wiązało z koniecznością ponoszenia kosztów przez mieszkańców w związku z dostosowywaniem pieców do wymogów – zwraca uwagę radny Michał Boruczkowski. - Chcielibyśmy, aby ta uchwała nie okazała się zbyt uciążliwa dla mieszkańców Poznania, w szczególności dla biedniejszej części – dodaje.
W związku z tym radni klubu PiS proponują projekt, który byłby kontynuacją obecnie obowiązującego (a prawdopodobnie z końcem 2017 roku, kończącego się) programu KAWKA (obecnie dofinansowuje on wymianę starych pieców, palenisk lub kotłów na źródła bezemisyjne, na obszarach Śródmieścia, Chwaliszewa, Łazarza i północnej Wildy w Poznaniu – red.) Program miałby zacząć działać od 2018 roku, a zakres jego dofinansowania i krąg podmiotów mogących wnioskować o dofinansowanie pozostałby taki jak w Programie KAWKA.
Poza tym miałby obejmować cały obszar miasta, a nie tylko wybrane dzielnice i w całości byłby finansowany z budżetu miasta, w kwocie nie niższej niż 600 tysięcy złotych. - Położony byłby także nacisk na uzyskanie dofinansowania przez biedniejsze osoby fizyczne, w których gospodarstwach domowych dochód na członka rodziny nie przekracza 800 złotych miesięcznie. Uzyskiwałyby one dofinansowanie w wysokości 100 % poniesionych kosztów, a ich wnioski byłyby dofinansowywane z puli środków w pierwszej kolejności – wyjaśnia radny Boruczkowski.
- Rozważamy także wprowadzenie od 2019 roku finansowego programu osłonowego dla osób biedniejszych, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, na jeden z systemów proekologicznych – tłumaczy radny. Obecnie projekt uchwały jest konsultowany z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Po uzupełnieniach zostanie wniesiony pod obrady Rady Miasta Poznania.
Wsparcie ze strony Ministerstwa
Zbyszko Górny zwrócił się do posła Szymona Szynkowskiego vel Sęk z prośbą o wystąpienie do ministerstwa środowiska z postulatem o uruchomienie nowego programu dofinansowującego między innymi wymianę pieca. - W grudniu przyszła odpowiedź, w której informują nas, że 10 października został uchwalony program Region. Ma on być wdrażany za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej ze środków własnych NFOŚiGW – wyjaśnia radny. Program ten w latach 2017- 2023 umożliwi między innymi inwestycje, które do tej pory były finansowane przez program KAWKA. - Zostanie on uruchomiony w tym roku i polega na udzieleniu podmiotom kredytów preferencyjnych, które będą nisko oprocentowane – podaje Z. Górny.
WFOŚiGW biorąc pod uwagę specyfikę i potrzeby regionów, będą mogły – dysponując środkami udostępnionymi, samodzielnie kształtować ostateczny zakres i warunki wsparcia, w tym również dla osób fizycznych.