CZY POZNAŃ MA PROBLEM Z DYSKRYMINACJĄ?
Wczoraj w Centrum Kultury Zamek swoją działalność rozpoczęła Otwarta Koalicja Wspólny Poznań. Celem Koalicji jest walka z przejawami dyskryminacji w przestrzeni publicznej.
Wspólna Platforma
- Otwarta Koalicja Wspólny Poznań chce zaprosić do współpracy wszystkie osoby, które już działają lub chcą działać na rzecz przeciwdziałania wszelkim wykluczeniom. – przekonuje Natalia Bloch z OKWP - W Poznaniu jest mnóstwo organizacji i inicjatyw o tym charakterze ale często nie wiedzą o sobie nawzajem. Będziemy o wiele skuteczniejsi działając razem, mówiąc wspólnym głosem. Koalicja to nie nowy twór, który ma zastąpić te organizacje lecz platforma do wspólnego działania i wymiany doświadczeń. – przekonuje.
Nowa organizacja stawia przed swoimi członkami pięć głównych celów. Oprócz wspomnianej przez Natalie Bloch współpracy między organizacjami, OKWP chce zająć się również monitorowaniem, reagowaniem oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji. Jednym z najważniejszych celów ma być tak zwane lobbowanie. Nowa poznańska organizacja chce, by w sprawach pojawienia się dyskryminacji w przestrzeni publicznej wszystkie zrzeszone w koalicji grupy wypowiadały się jednym głosem.
W dążeniu do tych celów OKWP mają pomóc instytucje współtworzące nową organizację czyli Centrum Badań Migracyjnych UAM, Grupa Stonewall, Muzułmańskie Centrum Kulturalo-Oświatowe, Stowarzyszenie Sędziów THEMIS, Fundacja Promocja Praw Człowieka – Badania i Nauczanie, Stowarzyszenie Antropologów Kultury „Etnosfera”, Stowarzyszenie „Jeden Świat” oraz Fundacja Rozwoju „Motylarnia”.
Mowa nienawiści
- Według Gregory’ego Stantona z Genocide Watch istnieje osiem kroków prowadzących do ludobójstwa. Pierwszym krokiem prowadzącym do ludobójstwa jest mowa nienawiści, która na przestrzeni ostatnich lat wkroczyła do polskiej przestrzeni publicznej i nie spotyka się z potępieniem. Twierdzenie Stantona potwierdza także nasza historia. W III Rzeszy też wszystko zaczynało się od słów zapisanych w Mein Kampf. Historia udowadnia, że nienawiść, która pojawia się w polityce i dyskursie publicznym otwiera drzwi do tego co stało się w III Rzeszy, czyli ludobójstwa i holocaustu. – twierdzi Łukasz Pakuła, współtwórca OKWP.
Oprócz przeciwdziałania dyskryminacji na różnych poziomach, Koalicja chce również nieść pomoc ofiarom mowy nienawiści. Zespół prawników współpracujących z organizacją ma stanowić wsparcie dla poszkodowanych. W tym aspekcie OKWP chce dążyć do tego, by sprawcy nie mogli czuć się w dalszym ciągu bezkarni.
- Poznań ma problem z dyskryminacją! Świadczą o tym chociażby przypadki osób pobitych w naszym mieście tylko ze względu na inny kolor skóry. Pobicia na tle rasowym były dla wielu z nas szokiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że Poznań jest miejscem otwartym i tolerancyjnym. Niestety, mowa nienawiści istnieje w naszym mieście i nie dotyka tylko imigrantów ale także inne społeczności. OKWP została stworzona po to, by dać nam narzędzia do walki z dyskryminacją. – podkreśla Natalia Bloch.
*Link do strony Wolnej Koalicji Wspólny Poznań: http://www.wspolnypoznan.pl/#o-nas https://www.facebook.com/WspolnyPoznan/