POZNAŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI - PONAD 200 PROJEKTÓW. ILE TRAFI DO GŁOSOWANIA?
Miesiąc temu minął termin składania wniosków do PBO 2017. Do rozpatrzenia wpłynęło ich 234 czyli o 38 mniej niż w ubiegłym roku. Do etapu opiniowania, który zakończy się 21 października zakwalifikowano 227. To już piąta edycja PBO, sprawdziliśmy na jakim etapie realizacji są projekty z lat ubiegłych.
W latach 2013- 2015 do realizacji zakwalifikowano w sumie 15 projektów. Kolejno 5 propozycji w 2013, 4 rok później i 6 projektów w 2015. Z pierwszej edycji PBO zrealizowano wszystkie projekty. Rok 2014 przyniósł sfinalizowanie trzech, w trakcie realizacji jest Renowacja hali widowiskowo - sportowej "Arena". Rok później sytuacje się powtórzyła. Ukończono 5 przyjętych do zrealizowania projektów, nie udało się ukończyć „Sportowego Golaja” - Golęcińskiej Strefy Sportu i Rekreacji.
W czwartej edycji PBO projektów przyjętych do realizacji było znacznie więcej niż latach ubiegłych. Zwiększyła się również kwota przeznaczona na Poznański Budżet Obywatelski. Mimo kilku lat doświadczeń niestety nie obyło się bez pomyłek. I tak patrząc na stan zrealizowanych projektów z ubiegłorocznej edycji PBO na liście znajduje się tylko Junikowo na Sportowo. Status „w trakcie realizacji” ma 30 zaaprobowanych projektów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że projekty takie jak m.in. Trener Osiedlowy i Senioralny - darmowe zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Poznania, to projekt realizowany cały rok.
Realizacja kilku pośród projektów, które maja być sfinansowany w ramach PBO 2016 się opóźni. Te przesunięcia czasowe wiążą się np. z problemami dotyczącymi własności terenu, optymalizacja lokalizacji, niedoszacowaniem kosztów. Wiadomo natomiast na pewno, że jeden spośród zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych do realizacji projekt nie powstanie. Jest to Taras widokowy na Ratuszu. Natomiast realizacja projektu Winnice Poznania została wstrzymana.
PBO 2017
Biorąc pod uwagę dane statystyczne, najwięcej wniosków w tegorocznej edycji PBO , bo 142, złożyli mężczyźni. Wnioskodawczyniami były 92 panie. Większość projektów wpłynęła droga elektroniczną- ponad 200. Dziesięć procent tej liczby to podania w wersji papierowej. 67 wniosków dotyczy projektów ogólnomiejskich, 160 rejonowych. Pośród zgłoszonych wniosków 187 to projekty inwestycyjne, 40 miękkie.
Projekty zgłoszone do tegorocznej edycji PBO w tej chwili są na etapie opiniowania. Kolejnym etapem będą odwołania oraz odpowiedzi na nie ( 24października - 7 listopada). Tydzień później projekty, które pozytywnie dotrą do tego momentu zostaną poddane pod głosowanie. Potrwa ono do 30 listopada.