USTAWA ZAOSTRZAJĄCA PRAWO ABORCYJNE ODRZUCONA. JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE Z POZNANIA?
Posłowie głosowali dzisiaj nad wnioskiem o odrzucenie obywatelskiego projektu autorstwa "Ordo Iuris", który zaostrzał prawo aborcyjne. Za było 352, przeciw 58 a wstrzymało się 18. 32 nie brało udziału w głosowaniu. A jak głosowali parlamentarzyści z Poznania?
Z Poznania mamy pięcioro posłów, którzy dostali się do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej.
Waldy Dzikowski - głosował za odrzuceniem projektu. Wczoraj po posiedzeniu komisji tak napisał na Facebooku - W poniedziałek protestowały w strugach deszczu, dzisiaj wygrały w strugach wstydu i strachu PIS- Brawo Polskie Kobiety i Czarny Protest!
Rafał Grupiński - głosował za odrzuceniem projektu. Na Facebooku napisał tak - Wielki sukces polskich Kobiet! Klub Parlamentarny PO jednomyślny w tej sprawie.
Bożena Szydłowska - głosowała za odrzuceniem projektu. Na Facebooku na bieżaco komentowała przebieg wydarzeń związanych z ustawą Ordo Iuris. Dzisiaj napisała m.in. - A jednak ugięli się pod presją parasolek!
Jacek Tomczak - nie brał udział w głosowaniu. Jak napisał na swoim Facebooku - Jestem w sprawach rodzinnych od ponad tygodnia z dala od Warszawy i Sejmu. W ogóle nie biorę udziału w bieżącym posiedzeniu Sejmu. Przypominam, że temat ochrony życia nie miał być przedmiotem obrad w tym tygodniu. PiS wymyślił to wczoraj. Nie byłbym w stanie dotrzeć.
Szymon Ziółkowski - głosował za odrzuceniem projektu. W krótkim komentarzu dla nas napisał - Uważam, że to w ogóle niepotrzebne zamieszanie. PiS obiecywał, że wszystkie projekty obywatelskie będą procedowane, gdyby tak było komisja miałaby obydwa projekty do pracy. Kobiety pokazały wielką moc.
Z Poznania mamy trójkę posłów, którzy dostali się z list Prawa i Sprawiedliwości.
Tadeusz Dziuba - głosował za odrzuceniem projektu.
Szymon Szynkowski vel Sęk - wstrzymał się od głosu. Na swoim Facebooku zamieścił dłuższą wypowiedź. Pisał m.in. - Będąc zdecydowanym zwolennikiem ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci mam istotne wątpliwości co do niektórych zapisów tego projektu m.in. dot. karalności kobiet czy precyzyjności zapisu mówiącego o możliwości ratowania życia matki. Z drugiej strony uważam intencje autorów zmierzające do ochrony życia za szlachetne. Można było poprawiać ten projekt w komisji, choć z jeszcze innej strony widzieliśmy wczoraj jak cześć opozycji cynicznie wykorzystywała go do zbijania kapitału politycznego i pytanie czy normalna praca nad byłaby rzeczywiście możliwa. (...) To była bardzo trudna decyzja. Podjąłem ja po głębokim namyśle w zgodzie z własnym sumieniem.
Bartłomiej Wróblewski - Nie był obecny na głosowaniu.
Z Poznania mamy dwójkę posłów, którzy dostali się z list Nowoczesnej.
Joanna Schmidt - głosowała za odrzuceniem projektu. Na Twitterze tak skomentowała wyniki głosowania - Dobra zmiana się wystraszyła. Kobiety dały radę!
Marek Ruciński - głosował za odrzuceniem projektu. Przy okazji akcji #czarnyprotest tak komentował sprawę na Facebooku - Zdaję sobie sprawę, że aborcja sama w sobie jest złem, ale jednocześnie mocno wierzę, że odpowiednia edukacja i świadomość różnych metod antykoncepcji pozwoli uniknąć w przyszłości wielu tragedii.
---------
Na koniec warto jeszcze przypomnieć jak głosowali poznańscy posłowie przy okazji poprzednich głosowań związanych z ustawą zmieniająca prawo aborcyjne.
Poniżej wyniki głosowania nad projektem o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie (tzw. projekt "Ratujmy Kobiety".)
Za odrzuceniem ustawy w I czytaniu - Bartłomiej Wróblewski, Jacek Tomczak,
Przeciw odrzuceniu ustawy w I czytaniu - Szymon Szynkowski vel Sęk, Waldy Dzikowski, Bożena Szydłowska, Rafał Grupiński, Marek Ruciński, Joanna Schmidt
Nieobecny - Szymon Ziółkowski,
Wstrzymał się od głosu - Tadeusz Dziuba,