MIASTO DOFINANSUJE IN VITRO?
Radni Platformy Obywatelskiej chcą, by miasto finansowało zabiegi in vitro. Trwają prace nad dwoma programami, których celem będzie wsparcie, starających się o dziecko, poznańskich par w przeprowadzeniu tej kosztownej procedury.
Po tym jak rząd wycofał się z programu dofinansowania zabiegów in vitro, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz radni Platformy Obywatelskiej rozpoczęli starania, by zapewnić rodzinom cierpiącym z powodu braku potomstwa, finansowe wsparcie.
- Naszym celem jest wsparcie w formie dofinansowania do zabiegów, a tym samym wyrównanie szans w dostępie do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności oraz zmniejszenie kosztów ponoszonych przez pacjentów – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Część par, którym chcemy pomóc, rozpoczęła już procedurę i aktualnie czeka tylko na transfer zarodka. Osoby te wraz ze wsparciem finansowym otrzymały szanse na własne dziecko. Polityka prorodzinna PiS w brutalny sposób tę szansę im odebrała.
Jak dodaje prezydent Poznania - Wydaje nam się, że musimy jako samorząd ciężar wziąć na siebie i bardzo mnie cieszy podejście klubu radnych Platformy Obywatelskiej bo to jest taki kolejny sygnał, że Poznań chce być miastem taki nowoczesnym, europejskim.
- Samorządy biorą sprawy w swoje ręce. Zostaliśmy jako poznaniacy pozbawieni rządowego programu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości klasyfikuje ten niepłodności likwidując jedną z najbardziej znanych i powszechnych leczenia metod niepłodności jaką jest in vitro - komentował radna Maria Lisiecka-Pawełczak. - W Poznaniu in vitro będzie szerokim elementem polityki prorodzinne. - dodała radna PO.
Dla starających się o dziecko poznańskich rodzin przygotowywane są dwa programy. Pierwszy skierowany będzie do osób, które rozpoczęły leczenie podczas trwania programu rządowego i dzięki dofinansowaniu miasta będą miały szansę na jego dokończenie. W Poznaniu par, które są w trakcie procedury in vitro i oczekują na transfer zarodka, jest ok. 100.
Drugi program będzie obejmował wsparciem osoby, które dopiero rozpoczynają procedurę zapłodnienia pozaustrojowego. Według szacunków Wydziału Zdrowia wielkość populacji poznańskiej, wymagającej leczenia tą metodą, wynosi około 300 par. W ramach przygotowywanego przez poznańską Platformę Obywatelską programu planowane jest dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 5000 zł na parę. Całkowity koszt programu wyniósłby zatem ok. 1,5 mln zł rocznie. Jego realizacja miałaby się rozpocząć już w 2017 roku. Program funkcjonujący na analogicznych zasadach został już przyjęty w Łodzi.
Ostateczną decyzję muszą podjąć radni miejscy. Dyskusja i głosowanie (na temat pierwszego programu) na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania.