BĘDĄ ZMIANY W PROGRAMIE GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM MIASTA?
We wtorek odbędzie się pierwsza po wakacjach sesja rady miasta. Jednym z punktów obrad będzie sprawa programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Poznania na lata 2014-2018. - Mieszkania, które będą budowane mogą mieć wyższe stawki za metr kwadratowy – informuje przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.
Wprowadzone zmiany mają doprowadzić do podwyższenia stawek czynszowych w budynkach wybudowanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, których budowa została sfinansowana w części ze środków finansowych pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Takim przykładem jest finansowanie zwrotne z Banku Gospodarstwa Krajowego, finansowanie zwrotne z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy kredyt z banku komercyjnego.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały – finansowanie budowy takich budynków wymaga zabezpieczenia znacznych funduszy, zarówno na obsługę, jak i wkładu własnego. - Dlatego też, w celu finansowania budowy lokali mieszkalnych, zasadne jest ustalenie stawek czynszowych w tak powstałym zasobie na poziomie wyższym niż w pozostałym zasobie lokali komunalnych – wynika z treści.
Standard lokali w budynkach ma być wyższy
- Ten punkt był omawiany na komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej i został zaakceptowany – informuje przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. - Mówi się o tym, że te nowe mieszkania, które będą budowane, mogą mieć wyższe stawki za metr kwadratowy. Zaznaczę jednak, że dotyczy to nowo tych budowanych, a nie starego zasobu – dodaje.
W uchwale wprowadzono zapis ograniczający maksymalną stawkę czynszową, której wartość nie może przekroczyć wskaźnika równego 3 procent wartości odtworzeniowej lokalu, ustalonej stosownym obwieszczeniem Wojewody Wielkopolskiego. - Należy podkreślić, że standard lokali w budynkach budowanych wg tak przyjętej formuły finansowania jest zdecydowanie wyższy niż standard przeciętnego lokalu w pozostałym zasobie mieszkalnych lokali komunalnych. Lokale te są w pełni opomiarowane, zlokalizowane w budynach o wysokich parametrach izolacji termicznej, zaopatrzone w nowe i oszczędne instalacje grzewcze. Ponadto w ich otoczeniu powstaje przyjazna lokatorom infrastruktura w postaci: terenów zielonych, placów zabaw oraz miejsc postojowych dla pojazdów – czytamy w uzasadnieniu.
Wzrost czynszu ma zostać zrekompensowany najemcom lokali oszczędnościami, które będą wynikać z faktu zamieszkania w budynkach powstałych w nowej technologii, o niższych kosztach eksploatacyjnych.