NAWET 14 TYS. ZŁ DOFINANSOWANIA NA WYMIANĘ PIECA
Od 14 lutego mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców. Obecnie w budżecie na walkę o czystsze i zdrowsze powietrze powiat wyasygnował 200 tysięcy złotych. Niewykluczone, że pula pieniędzy jeszcze zostanie zwiększona.
Finansowanie obejmuje modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym. - Nie ma żadnych kryteriów jeśli chodzi o dochody osób ubiegających się o dofinansowanie. Wniosek musi złożyć w starostwie właściciel lokalu – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.
Wszyscy zainteresowani od 14 lutego mogą wystąpić o dofinansowanie wymiany starego systemu grzewczego na:
- podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
- ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym,
- ogrzewanie elektryczne,
- pompę ciepła,
- ogrzewanie za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie, niewyposażonego w ruszt awaryjny, kotła na paliwo stałe, w przypadku braku możliwości technicznych podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej.
- To pierwsza inicjatywa ograniczania emisji toksycznych związków chemicznych oraz cząstek pyłu, które zatruwają naszą atmosferę. Nasze działania to nic innego jak wypełnianie założeń ustawy antysmogowej – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Doskonale wiemy, że emisja szkodliwych substancji, które generuje stare ogrzewanie węglowe, negatywnie i długotrwale wpływa na nasze zdrowie, powodując przede wszystkim ciężkie choroby układu oddechowego. Nie wspominając o zatruwaniu środowiska.
Akcja wymiany starych pieców węglowych wpisuje się w szereg proekologicznych działań podejmowanych przez powiat, który prowadzi najróżniejsze działania zmierzające do poprawy jakości życia i tym samym stara się zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska.
- Co prawda w powiecie, w odróżnieniu od Poznania, nie ma specjalnego zagrożenia smogiem, niemniej problem zanieczyszczania powietrza, zwłaszcza w starej zabudowie, bez dostępu do sieci gazowej – dodaje Jan Grabkowski.
Dotacja na jeden lokal przysługiwać będzie w wysokości do 7 tysięcy złotych. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości, w której jest kilka lokali mieszkalnych, będzie chciał się pozbyć starego, nieekologicznego ogrzewania, może otrzymać do 14 tysięcy złotych. Dofinansowanie ze strony powiatu poznańskiego nie może to być jednak większe niż 80 procent tzw. kosztów kwalifikowanych.
W najbliższy czwartek i piątek w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbędzie się spotkanie ze sołtysami z powiatu poznańskiego, którzy będą mogli dowiedzieć się wszelkich szczegółów na temat programu wymiany pieców.
- W związku z dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców, licznymi telefonami z pytaniami o szczegóły, postanowiłem zaprosić sołtysów z powiatu na szkolenie, podczas którego nasi specjaliści od ochrony środowiska szczegółowo omówią wszelkie zasady ubiegania się o dotację do wymiany pieców. Ponadto też przypomną o trwającej od kilku lat akcji usuwania azbestu, prowadzonej również przez powiat – dodaje Jan Grabkowski, starosta poznański.
Wnioski od osób prywatnych, podmiotów gospodarczych, osób prowadzących działalność rolniczą czy spółdzielni mieszkaniowych przyjmuje Kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18, od 14 lutego do 7 marca w godzinach pracy urzędu (pon. 9.30-16.30 i wt.-pt. 8.00-15.00)
Regulamin akcji oraz wzory wniosków dostępne są w siedzibie Starostwa Powiatowego oraz na stronie: http://www.bip.powiat.poznan.pl w zakładce Środowisko.
(źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu)