SĄ NOWE TARYFY NA PRĄD. ILE ZAPŁACIMY OD NOWEGO ROKU?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy wynikają z analizy rzeczywistych warunków rynkowych. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez rząd, zmiany cen za energię elektryczną w Taryfie G będą dla większości odbiorców praktycznie nieodczuwalne. W tym roku, ze względu na Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, decyzja Prezesa URE wpływa na wysokość rekompensat dla firm energetycznych, a nie na rachunki odbiorców, które pozostaną na poziomie określonym w ustawie - informuje ENEA.
Jak podaje spółka w komunikacie prasowym:
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki potwierdził, że cena maksymalna za energię elektryczną stosowana w rozliczeniach z odbiorcami po przekroczeniu maksymalnego zużycia energii elektrycznej określonego Ustawą o tzw. zamrożeniu cen, w Taryfie wynosi 0,693 zł/kWh. Po zatwierdzeniu przez Prezesa URE średnia cena w Taryfie G wynosi 1,0506 zł/kWh. Podwyżka cen w taryfie wynika ze wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, przede wszystkim w zakresie dostaw w roku 2023.
Jednym z obowiązków jakie nakłada na sprzedawców Prawo Energetyczne jest złożenie wniosku do Prezesa URE o zatwierdzenie taryfy dla gospodarstw. Także Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, nakłada ten obowiązek na wszystkich sprzedawców energii.
Na podstawie zatwierdzonych przez URE taryf na 2023 r. obliczone zostaną rekompensaty dla sprzedawców energii z tytułu sprzedaży energii w cenach wynikających z tzw. ustawy o zamrożeniu cen i ustawy o cenach maksymalnych.
Decyzja Prezesa URE nie wpływa na koszty prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku. Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, w przyszłym roku odbiorcy energii elektrycznej będą chronieni. Uruchomiona przez rząd Tarcza Solidarnościowa powoduje, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Ceny energii z 2022 r. będą obowiązywać, jeśli roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym nie przekroczy 2000 kWh. Dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami limit zużycia jest wyższy i wynosi 2600 kWh. Dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników wynosi on 3000 kWh. Jeśli te limity zostaną przekroczone to maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. wyniesie 693 zł/MWh.