CZY I KIEDY PRZEBUDOWA STAREGO RYNKU?
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podjęła działania na rzecz powtórnej procedury przetargowej, która ma wyłonić projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
- Włożyliśmy już bardzo dużo wysiłku w to przedsięwzięcie i będziemy walczyć do końca o to, by ambitny plan, jakim niewątpliwie jest przywrócenie blasku wizytówce Poznania, mógł zostać zrealizowany. Stąd kolejne postępowanie przetargowe. Nie byłoby ono możliwe bez dobrej współpracy z zarządcami podziemnej infrastruktury, za którą dziękuję. Liczymy, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę tej ważnej dla miasta inwestycji - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Do pierwszego przetargu, ogłoszonego przez Poznańskie Inwestycje Miejskie w grudniu 2020 roku nie tylko w imieniu Miasta, lecz - dla skoordynowania w jednym terminie wszystkich zaplanowanych inwestycji – również gestorów sieci podziemnych (spółek Aquanet, Polska Spółka Gazownictwa, Enea Oświetlenie, Veolia Energia Poznań i Orange Polska) - nie wpłynęła żadna oferta. Zdecydowano wówczas spróbować wyłonić wykonawcę w drodze negocjacji bez ogłoszenia. Przyniosły one efekt w postaci jednej oferty, ale znacznie przekraczającej zakładany wcześniej budżet, a nie wszyscy współzamawiający zgodzili się na zwiększenie ponoszonych przez siebie kosztów. W związku z tym, podobnie jak w przypadku pierwszego przetargu, postępowanie prowadzone w trybie negocjacji trzeba było unieważnić.
- Przed ogłoszeniem powtórnego przetargu do specyfikacji warunków zamówienia i projektu umowy z wybranym wykonawcą wprowadziliśmy zmiany, które – mamy nadzieję - wpłyną na liczbę złożonych ofert oraz ich cenę, a w efekcie pozwolą skutecznie rozstrzygnąć postępowanie. Wśród najważniejszych jest wydłużenie czasu na projektowanie o 30 dni, przesunięcie terminu końcowego do 31 sierpnia 2023 roku, wprowadzenie terminu udostępnienia chodników przed kamienicami wokół płyty Starego Rynku wiosną 2023 roku, zmiana cyklu płatności z kwartalnego na dwumiesięczny, a także dodanie możliwości wykonania robót budowlanych dla sieci gazowej bezpośrednio przez Polską Spółkę Gazownictwa lub podmiot trzeci, któremu ta spółka zleci te prace – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym podmioty swoje oferty mogą składać do 20 maja. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę i podpisać z nim w czerwcu umowę to roboty zasadnicze będą mogły zacząć się wiosną przyszłego roku, a już jesienią tego roku mogłyby ruszyć prace wyprzedzające (m.in. badania archeologiczne w miejscach przewidzianych pod budowę sieci i innych obiektów, np. takich jak podziemna stacja transformatorowa i podziemna toaleta). W tym roku również może rozpocząć się wykonanie izolacji fundamentów budynku Wagi Miejskiej oraz posadowienie zbiorników retencyjnych.
źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie