WOJSKO POSTAWIŁO NA SWOIM I WSPOMNIAŁO OFIARY KATASTROFY LOTNICZEJ POD SMOLEŃSKIEM
Do wspomnianej w tytule sytuacji doszło po godzinie 11.00, kiedy to stosowny apel odczytano pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.
- Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 r. polegli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Wiernie pracowaliście dla Polski i polegliście, wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o waszej służbie dla ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w sercach Polaków. Stańcie do apelu – czytał jeden z żołnierzy.
Na porannych wydarzeniach obecny był zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski – Chciałbym wyraźnie podkreślić, że z pewnością dla uczestników dzisiejszych uroczystości czerwca 1956 roku może budzić pewne wątpliwości czy jest sprawiedliwe z punktu widzenia historii i uczciwości jeżeli ledwie połowa apelu poległych jest poświęcona ofiarom czerwca 56. Nawet nie padły wszystkie nazwiska osób, które wtedy poległy. Tymczasem drugą połowę poświęca się osobom, które zginęły tragicznie w wypadku lotniczym w Smoleńsku. Należy pamiętać o wszystkich ludziach, którzy służyli Polsce, ale wydaje się, że tutaj równowagi zabrakło – komentował Wiśniewski.
Organizatorem porannych uroczystości był Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Inaczej niż wieczornych, tych najważniejszych i oficjlanych - Miasto Poznań jest organizatorem obchodów głównych, które rozpoczną się o godzinie 20:30 na placu Adama Mickiewicza. Z tego względu ma prawo do ingerencji w program tej uroczystości - zaznaczyła w komunikacie dla mediów rzecznik prasowa Prezydenta Poznania Hanna Surma.
Więcej o wieczornych uroczystościach: http://www.miastopoznaj.pl/polityka/3970-na-obchodach-poznanskiego-czerwca-bedzie-prezydent-lech-walesa-a-prezydent-poznania-rezygnuje-z-obecnosci-wojska
Nagranie z wydarzeń, które miały miejsce do południa w Poznaniu można znaleźć na stronach TVN24. http://www.tvn24.pl/apel-smolenski-jednak-na-obchodach-czerwca-ludzie-wychodzili,656733,s.html