PRAWO DO MIASTA: BĄDŹMY RAZEM, SOLIDARNIE 28 CZERWCA
Apel do mieszkańców Poznania wystosowało Stowarzyszenie Prawo do Miasta. - Apelujemy o powszechny udział nas wszystkich, mieszkańców Poznania, w uroczystości rocznicowej o godz. 20.30 na pl. Adama Mickiewicza – w miejscu, w którym miała miejsce kulminacja protestu. Niech będzie nas, jak wówczas, sto tysięcy - piszą członkowie stowarzyszenia.
Poniżej treść apelu Stowarzyszenia Prawo do Miasta
Poznaniacy,
w najbliższy wtorek, 28 czerwca, mija 60 rocznica Poznańskiego Czerwca – krwawo stłumionego buntu robotników Poznania przeciw opresji autorytarnej, komunistycznej władzy.
Apelujemy o powszechny udział nas wszystkich, mieszkańców Poznania, w uroczystości rocznicowej o godz. 20.30 na pl. Adama Mickiewicza – w miejscu, w którym miała miejsce kulminacja protestu. Niech będzie nas, jak wówczas, sto tysięcy.
Znaczenie Poznańskiego Czerwca ’56, jego podłoże, przyczyny, przebieg zostały szeroko opisane i są dziś powszechnie znane. Naszym zdaniem wartości, które były motywacją tego robotniczego zrywu w dużym stopniu pozostają aktualne i są dla nas, poznaniaków i Polaków, ciągle ważnym i żywym wyzwaniem.
● Jest to wyzwanie wolności, której trzeba bronić, zwłaszcza przeciw autorytarnej władzy, ograniczającej wolność obywateli. W 1956 roku obrona wolności wymagała krwi, dzisiaj na szczęście już nie. Ale również dzisiaj wolności trzeba rozsądnie używać, a niekiedy bronić.
● To wyzwanie ludzkiej godności, w szczególności godności pracy, która stwarza nas jako pojedynczych ludzi, jako społeczeństwo i cywilizację. I dlatego należy jej się szacunek, przyzwoite warunki i uczciwa zapłata. Gwałt na pracy był bezpośrednią przyczyną buntu robotników w czerwcu 1956 r.
● To jest także wyzwanie solidarności, bo tylko solidarnie współdziałając i przezwyciężając, mimo różnic, partykularyzm i egoizmy, możemy sensownie rozwijać nasze miasto i kraj. Solidarność to też troska i wsparcie słabszych, którzy nie są w stanie sprostać brutalnej rywalizacji. Czy to właśnie solidarności nie zabrakło nam najbardziej w ostatnich latach?
Jesteśmy dumni, że to z naszego miasta wyszedł pierwszy tak silny impuls kładący kres (mimo ofiar, setek rannych i represji), koszmarowi czasów stalinowskiego teroru. Jesteśmy dumni z naszych rodziców, dziadków i pradziadków, którzy 60 lat temu odważyli się wyjść na ulice Poznania i solidarnie upomnieć się o podstawowe prawa człowieka: wolności, godności pracy, uczciwej płacy i szacunku.
Jesteśmy dumni z tego, że ten najbardziej krwawy protest przeciw komunistycznemu reżimowi był pierwszą, wychodzącą z Poznania, zapowiedzią wielkiego ruchu „Solidarności” powstałego ćwierć wieku później.
Chwała bohaterom Poznańskiego Czerwca!
Cześć pamięci poległych!
Szacunek i współczucie dla wszystkich represjonowanych i prześladowanych przez władze w odwecie!
Spotkajmy się wszyscy na placu A.Mickiewicza, by to wyrazić. Jesteśmy winni Uczestnikom Czerwca’56 pamięć i uwagę, ale to my potrzebujemy Ich odwagi, siły i determinacji, by tak jak Oni sprostać trudnym, choć innym, wyzwaniom naszych czasów.
Dlatego my poznaniacy bądźmy razem, solidarnie 28 czerwca.