RADNI ZJEDNOCZONEJ LEWICY CHCĄ KSZTAŁTOWANIA POZYTYWNYCH WZORCÓW NA RYNKU PRACY
We wtorek w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się sesja absolutoryjna. Radni skupią się między innymi nad sprawą ustalenia kierunków działania prezydenta Poznania w zakresie kształtowania pozytywnych wzorców na rynku pracy i stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
Wnosząc ten projekt uchwały klub radnych Zjednoczonej Lewicy chce zwrócić uwagę na zwiększenie zatrudnienia w różnych jednostkach miejskich w oparciu o umowy cywilnej. - Angażowanie personelu w ramach umów zlecenia, o dzieło czy w oparciu o działalność gospodarczą pracownika nie tylko nie spotyka się z naganą i dezaprobatą takiego postępowania, ale wręcz przeciwne uznawane za przejaw oszczędnego i gospodarnego zarządzania groszem publicznym – komentuje klub ZL.
Uchwała ma wskazywać kierunki działania
- W ocenie tej patologicznej sytuacji wielu osobom formułującym wnioski o zasadności stosowania umów cywilnych w administracji publicznej umyka jednak fakt, że wszyscy kierownicy miejskich zakładów pracy tj. dyrektorzy jednostek i zakładów budżetowych oraz członkowie zarządów spółek z udziałem Miasta Poznania są zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę. Wszyscy pracodawcy miejscy korzystają, zatem z przywilejów gwarantowanych przez kodeks pracy czy ustawę o pracownikach samorządowych – mówią radni Zjednoczonej Lewicy, dodając, iż właśnie to działanie miejskich pracodawców, jak i przyzwolenie na takie postępowanie ze strony władz miasta uzasadnia potrzebę przyjęcia uchwały wskazującej kierunki działania.
Projekt uchwały wskazuje na dwie dziedziny, które w przekonaniu autorów mają kluczowe znaczenia dla kształtowania pozytywnych wzorców na rynku pracy, tj. zatrudniania w miejskich instytucjach oraz spółkach z udziałem miasta wyłącznie w oparciu o umowę o pracę i powszechne stosowanie tzw. klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
W większości przypadków zastosowano najsłabszą z klauzul
- W przygotowanej przez klub analizie, której poddaliśmy badaniu 799 zamówienia udzielone przez 23 jednostki i spółki miejskie wskazaliśmy, że jedynie w 11 % postępowań o udzielenia zamówień publicznych zastosowano klauzule społeczne. W większości przypadków zastosowano najsłabszą z klauzul tj. kryterium oceny oferty przy zastosowanej niskiej premii za zatrudnianie na podstawie umowy o pracę – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Wiele do życzenia pozostawia także egzekwowanie od wykonawców przyjętych na siebie zobowiązań. Mając powyższe na względzie widzimy konieczność systemowego rozwiązania stosowania klauzul społecznych przez wszystkie podmioty komunalne w Poznaniu – brzmi stanowisko klubu radnych ZL.
Ponadto na wtorkowej sesji przedstawiciele rady miasta rozpatrzą między innymi sprawozdania z wykonania budżetu Poznania za rok 2015 oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu wraz z informacją o stanie mienia Miasta Poznania za rok 2015.
Początek sesji o godzinie 9.00.