SĄ WARTOŚCI, KTÓRYCH NIE WOLNO ZDRADZIĆ
Dziś obchodzimy Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. Z tej okazji Prezydent Poznania, dyrektor poznańskiego IPN i Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego zorganizowali uroczystości w Zespole Szkół Komunikacji oraz pod Tablicą Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego.
ZSK
- Jesteśmy wdzięczni za ich heroizm, za niezłomną postawę, które przyniosły Polsce wolność i demokrację. Heroizm ich poświęcenia polegał na tym, że kładli na szali własne życie, życie swoich rodzin, w obronie wolności, sprawiedliwości i godności. Dziś dziękujemy bohaterom za niezłomną wiarę, za niezachwianą postawę, za wkład w spełnienie polskich marzeń o wolności i demokracji. – przemawiała w imieniu prezydenta Jaśkowiaka Barbara Sajnaj, Skarbnik Miasta.
Po przemówieniu otwierającym uroczystość uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny „Dziewczyny II konspiracji (1945-1956)”. Przedstawienie w dużej mierze oparte było na odczytywaniu wspomnień więźniarek politycznych, którym udało się przeżyć mimo nieludzkiego traktowania w komunistycznych więzieniach. Najbardziej poruszającym momentem było odśpiewanie przez młodych artystów piosenki „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Po występie uczniów głos zabrał Zenon Wechmann Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oddział Wielkopolska – Nie tylko Grunwald z rycerzami w lśniących zbrojach jest nam potrzebny, ale także ten ślad po bratniej niewoli i udręce – przekonywał Wechmann – Zwracam się do Was, do władz miejskich, do władz wojewódzkich, by ze szczególną troską pamiętano o miejscach upamiętniających pomordowanych, jak tablica przy ulicy 27 grudnia. – dodał.
Przemarsz
Pod Tablicą Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego na ulicy 27 grudnia, uczennica Zespołu Szkół Komunikacji ponownie odczytała wspomnienia jednej z więźniarek politycznych Izabeli Błeńkowskiej-Gajewskiej.
Następnie, odbyła się modlitwa, którą odprawiający ksiądz poprzedził słowami o wierności zasadom. Przypomniał postać arcybiskupa Baraniaka oraz jego mękę. Na koniec swej przemowy przestrzegł również, że są wartości, których przyzwoitemu człowiekowi nie wolno złamać. Po modlitwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą pamiątkową.
- Dziękuję za trwanie tej pamięci wśród nas. Dziękuję braci kombatanckiej, dziękuję serdecznie każdemu kto pamięta. Dziękuję Wojsku Polskiemu za wystawienie warty honorowej. Niech wiedzie nas dobro ukochanej ojczyzny! – dziękował Zenon Wechmann.
Na zakończenie oficjalnej części obchodów odśpiewano „Rotę”.