RADA MIASTA PRZYJĘŁA STANOWISKO WS. TK
Przy podejmowaniu uchwał postępować będzie, mając za podstawę Konstytucję RP, przepisy ustaw oraz orzeczenia TK, również te, które nie są publikowane w Dzienniku Ustaw RP oraz w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”. Pod projektem podpisali się radni Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy.
Rada Miasta Poznania zwraca się do prezydenta miasta oraz do innych miejskich jednostek organizacyjnych, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych o to, aby uwzględniane były wszystkie orzeczenia TK, również te, które nie zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP oraz w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.
PRO: „Jesteśmy zdziwieni forsowaniem tego stanowiska”
Jak zaznaczył na początku szef klubu radnych PO Marek Sternalski, zadaniem samorządu jest przede wszystkim dbanie o politykę prorodzinną czy walka o to, aby jak najwięcej przedsiębiorców chciało inwestować w naszym mieście. - Naszym zadaniem nie jest prowadzenie wojen ideologicznych i politycznych. Powinniśmy współdziałać razem dla dobra miasta i dobra mieszkańców, ale są takie momenty, w których nie tylko samorządowiec, ale i każdy obywatel powinien jasno i wyraźnie zabrać głos – przekonuje.
- Jestem zdziwiony forsowaniem tego stanowiska – przyznaje radny Dariusz Jaworski (PRO), dodając, że mówienie o apolityczności samorządu jest absurdem. - Chciałbym raczej mówić o apartyjności i swoistego rodzaju odpowiedzialności, która tworzy się przy tego typu sporach. Uważam, że przyjmowanie tego stanowiska i dyskutowanie na jego temat wbrew deklaracjom, które padają nie są miarą odpowiedzialności – uzupełnia.
Stanowisko ma wymiar symboliczny
Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych Zjednoczonej Lewicy podkreśla, że w życiu polityków są chwile, w których muszą zachować się w sposób zdecydowany i w pewnym momencie powiedzieć „nie”. - Dzisiejsze stanowisko ma wymiar symboliczny, a jego brak byłby aktem tchórzostwa, nie do zaakceptowania przez radnych Zjednoczonej Lewicy – mówi.
Radny Tomasz Kayser (PRO) uważa, iż jest to gest obejmujący poparcie partii politycznych. - Nie przybliża nas to do rozwiązania rzeczywistego problemu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym – przekonuje. Radni PRO nie wzięli udziału w głosowaniu.
Przypomnijmy, że o przyjęcie stanowiska ws. TK zaapelowali do poznańskich radnych politycy Nowoczesnej. Podobne uchwały zostały podjęte już w Warszawie i Łodzi. Teraz dołączył do nich Poznań.