PREZYDENT JAŚKOWIAK O ROZMOWACH Z KIBICAMI, OTWARCIU KAPONIERY I UDZIALE W MANIFESTACJACH I MARSZACH
Dziś na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się ze studentami uczelni. Słuchacze pytali m.in. o poznańskie inwestycje, co miasto może zaoferować młodym poznaniakom, udział prezydenta w wydarzeniach oraz o stosunek do kibiców Lecha.
INWESTYCJE
Kaponiera ruszy w sierpniu tego roku
Inwestycje, o które pytali zgromadzeni dotyczyły m.in. otwarcia ronda Kaponiera oraz tramwaju na Naramowice. Na pierwsze pytanie prezydent Jaśkowiak odpowiedział krótko acz treściwie - Kaponiera zostanie otwarta w sierpniu tego roku.
Jeśli chodzi o tramwaj na Naramowice pytanie dotyczyło konkretnie tego, że tramwaj zostanie uruchomiony w dalszej przyszłości i czy prezydent nie obawia się, że zasługi za to przypadną komuś innemu. Prezydent jednak takich obaw nie ma - Najważniejsze, żeby ten tramwaj był, nie chodzi o przypisywanie mi usług za to. Jestem niezadowolony, że tak wolno to idzie. Ale wiem, że w Niemczech takie rzeczy się dłużej planuje, ale z kolei ich realizacja jest o wiele szybsza. U nas wygląda to niestety inaczej. Chciałbym te proporcje odwrócić, żeby inwestycje powstawały szybciej niż projektowanie. Tramwaj jest dla mnie najważniejszą inwestycje obok dworca. Uważam, że niech projektowanie potrwa jeszcze rok dłużej, niech kosztuje milion więcej, ale niech ta inwestycja będzie czymś wzorcowym. Ma być to optymalne i zgodne najnowszymi trendami. Kaponiera to odtworzenie projektu z lat 70- tych. Jest to anachronizm. Nie mam problemu z tym, żeby tramwaj nie był mnie przypisany. Jest to dla mnie zaszczyt że jestem prezydentem Poznania, że mam państwa zaufanie, a to, że gdybym zaczął się zastanawiać i robił pewne rzeczy pod publikę, to będzie początek końca.
Padło również pytanie dotyczące bezpłatnej komunikacji miejskie oraz planów miasta związanych z walką ze smogiem. Jacek Jaśkowiak wyklucza możliwość bezpłatnego transportu miejskiego - Nie ma szans na to aby komunikacja była bezpłatna. Starając się poprawiać jakość komunikacji musimy inwestować, uzupełniać tabor. Bardziej kładziemy nacisk na to, żeby transport nie był bezpłatny ale sprawny – podkreślił prezydent Jaśkowiak. W sprawie reorganizacji ruchu transportu publicznego i samochodów prezydent doda ł- Będziemy tworzyć buspasy. Liczymy się z protestami kierowców bo będą mieli jeszcze trudniej, ale musimy przepuszczać autobusy. Pojemność w mieście jeśli chodzi o samochody to 180 tys. Będziemy chcieli się tej liczby trzymać.
Walka ze smogiem na poziomie dzielnicowym
Walka ze smogiem w mieście była kolejna rzeczą, o którą prezydent został zapytany - Od jesieni robimy analizy, na podstawie których wywnioskujemy, co jest głównym powodem smogu. Na jesieni tego roku przedstawimy plan w jaki sposób będziemy walczyć ze smogiem. Będziemy to robić na poziomie dzielnicowym, bo w różnych dzielnicach różnie to wygląda.
MIASTO DLA MŁODYCH
Studenci zwrócili się również do prezydenta o to, co miasto może i będzie robić aby ich zatrzymać choćby w kontekście miejsc pracy. Zdaniem Jacka Jaśkowiaka polskie przedsiębiorstwa nie są w stanie zaoferować tak atrakcyjnych warunków jak zagraniczne. - Dwa mln Polaków wyjechało za granicę. W Polsce mamy problem systemowy. Polskie urzędy i przedsiębiorstwa nie są w stanie zaoferować tak atrakcyjnych ofert. To co możemy zrobić to dodatkowy segment mieszkań komunalnych aby młodzi mogli się tu „zahaczyć”. Szef urzędowych informatyków zarabia mniej niż informatyk w Capgemini. A tam płacą informatykom 6-6,5 tys. Z jednej strony mam sygnał, że nie ma pracy, z drugiej strony zgłaszają się inwestorzy, którzy mają problem z pracownikami. Co możemy zrobić to zaoferować mieszkania, żłobki, przedszkola.
UDZIAŁ W MANIFESTACJACH
Kolejne pytanie skierowane do prezydenta dotyczyły jego obecności i nieobecności na różnego rodzaju wydarzeniach. Padło pytanie czy postawa prezydenta jest jego zdaniem apolityczna w stosunku do tego, ze uczestniczył w Marszu Równości a nie był obecny na uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych. - Każdy ma prawo do reprezentowania swoich poglądów i zależy mi na tym aby tak było. W Marszu równości chodzi o to, aby się przeciwstawić wkluczeniom również ze względu na niepełnosprawność czy inny kolor skóry nie tylko o orientację. Nie dotyczy tylko środowiska LGBT. Wśród inwestorów słyszę często, że ich pracownicy są z Indii, Pakistanu itd. I to biorę też pod uwagę. To był taki udział symboliczny.
Do absencji na uroczystościach związanych z Powstaniem Wielkopolskim i żołnierzami wyklętymi prezydent wypowiedział się w ten sposób - Mieszkańcy rozliczą mnie za inwestycje i za to co się zmieniło w mieście. Pracując wchodzę w obszary, które podlegają moim zastępcom. Sprawia to, że nie mam czasu być na wszystkich uroczystościach i wydarzeniach. Nieobecność na obchodach Powstania Wielkopolskiego to był błąd, powiedziałem już o tym. Na upamiętnieniu żołnierzy wyklętych był mój pierwszy zastępca. Nie chciałbym sprowadzać swojej prezydentury do otwieranie maratonów, wystaw wydarzeń, uczestnictwa we mszach.
JAŚKOWIAK A KIBICE LECHA
Nie będę rozmawiał z kościołem i kibicami w pozycji klęczącej
W końcowej części spotkania głos zabrali słuchacze związani ze środowiskiem kibiców Lecha Poznań. Zarzucili prezydentowi, że atakuje kibiców. Prezydent podkreślił, że to nie walka i chce rozmawiać ze środowiskiem kibicowskim - Proszę znaleźć jedna taką moja wypowiedź. Na stadionie dochodzi do przejawów rasizmu, ksenofobi, nie raz to widzieliśmy. Nie godzę się na to. Nie będę rozmawiał z kibicami i kościołem z pozycji klęczącej. Chciałbym się z spotkać z tymi prawdziwymi hard core’ami twarzą w twarz. Jeśli macie jaja to spotkajmy się i porozmawiajmy. Nie walczę z kibicami, chcę z nimi rozmawiać. Porozmawiajmy o patriotyzmie. Mam nadzieje, że kibica Lecha wypadną lepiej w takiej rozmowie niż kibice Legii. Nie jestem przeciwnikiem kibiców, to są stereotypy.
Poniżej wypowiedź prezydenta Jaśkowiaka odnośnie turnieju First to Fight, który chcieli zorganizować w Poznaniu narodowcy, a do którego w planowanym przez nich początkowo miejscu nie doszło.