POZNAŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI. JEST PROJEKT, KTÓRY JEST JUŻ REALIZOWANY!
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o projektach PBO 2016. Większość z nich, o ile nie wszystkie są jeszcze w fazie wstępnej. Jeden z projektów, ten, który uzyskał największą liczbę głosów jest już realizowany.
Chodzi o projekt Trener Osiedlowy i Senioralny - darmowe zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Poznania. W zeszłorocznym głosowaniu PBO uzyskał poparcie prawie 9,5 tys. osób.
Program działa już od 2009 roku, w tym roku po raz drugi jest dofinansowany z budżetu PBO. Wcześniej wsparcia finansowego autorom projektu czyli Fundacji na rzecz Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego udzielali m.in. Wydział Sportu UMP, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystki. W ramach programu do tej pory udało się zorganizować m.in. bezpłatny wyjazd na wakacje dla 200 dzieci. Od dwóch lat projekt zakłada również aktywację seniorów.
- Projekt się cieszy ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci ale i również osób starszych. Dzieciaki, które wcześniej nie wiedziały jak efektywnie wykorzystać wolny czas, stały po bramach i piły alkohol dziś mają alternatywę. Dla nas plus płynący z tego jest taki, że u wielu z nich zostaje zaszczepiona pasja i zainteresowanie sportem i stają się studentami naszej uczelni - mówi Szymon Rakowski, koordynator ds. marketingu Projektu Trener Osiedlowy i Trener Senioralny AWF.
Jeśli chodzi o seniorów w Poznaniu projekt został bardzo dobrze przyjęty. – Byliśmy zaskoczeni aktywnością seniorów i ich chęcią do wzięcia udziału w zajęciach z trenerem. Na treningi przychodzi regularnie po kilkanaście osób. W ubiegłym roku, gdy projekt trafił pod głosowanie w PBO, ci, którzy z niego korzystali rok wcześniej sami przynieśli ze sobą karty z oddanymi na ten właśnie program głosami – mówi Szymon Rakowski. Zajęcia z Trenerem Senioralnym AWF są w pełni darmowe i prowadzone są od początku marca.
W tej chwili program realizowany jest na 17 boiskach na terenie miasta. Docelowo od kwietnia ma ich być 30. Zajęcia zawierają szeroki wachlarz aktywności. Młodzież może wypróbować swoich sił w grze w bulle, hokeju na trawie, badmintonie, siatkówce. – Zakładamy też, że uda się nam zrealizować treningi ze spinningu, wioślarstwa. Chodzi o to, żeby dziecku pokazać, ze jeśli nie jest specjalistą w grze w piłkę nożną, to może spróbować czegoś innego. – wyjaśnia Szymon Rakowski.
Dzieci uczestniczą w zajęciach bez zapisów, list obecności, zbiórek, i jakiegokolwiek musu. O frekwencji na poszczególnych zajęciach stanowi wyłącznie ich jakość i atrakcyjność. Z trenerami na boiskach można się spotkać 5 dni w tygodniu, trwają one 3 godziny. Dzięki współpracy z wieloma instytucjami udaje się zapewniać dodatkowe atrakcje takie jak np. zorganizowane, wycieczki na mecze Lecha Poznań. Wszystko rzecz jasna za darmo, dla wszystkich chętnych.
W ubiegłym roku w programie wzięło udział ok. 4000 tys. dzieci i ok. 1000 seniorów.
- Mieszkańcy Poznania tego programu potrzebują. Od 2009 roku wyrobił już sobie bardzo dobrą markę i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Być może miasto Poznań wpisze go na stałe do swojego budżetu? – zastanawia się Szymon Rakowski.
źródło fotografii: https://www.facebook.com/TrenerOsiedlowy