J. JAŚKOWIAK: „WARTA OKAZAŁA SIĘ WARTA POZNANIA”
W tym roku rzeka Warta na dobre wpisała się na mapie Poznania jako jeden z najważniejszych miejsc sportu, rekreacji, odpoczynku i kultury. Okazuje się, że zgodnie ze swoją nazwą, jest warta zainteresowania. W związku z tym prezydent Jacek Jaśkowiak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Magdalena Żmuda oraz przedstawiciele władz samorządowych dziewięciu okolicznych gmin podpisali List Intencyjny w sprawie podjęcia działań na rzecz utworzenia klastra rzecznego w województwie Wielkopolskim.
Do podpisania Listu Intencyjnego doszło w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Sygnatariusze zobowiązani są do rozszerzenia i wzmocnienia istniejących już kontaktów w celu przywrócenia transportu oraz turystyki na rzekach Wielkopolski. Stanie się to możliwe poprzez stworzenie sieci współpracy przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu i uczelni wyższych.
- Warta okazała się warta poznania. Mieszkańcy chętnie spędzali czas nad rzeką i uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych na miejskich plażach – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak. - Niezbędne zdaje się zatem podjęcie wszelkich działań, które jedynie uatrakcyjnią nadwarciańskie tereny i dostarczą poznaniakom jeszcze lepsze warunki do wypoczynku i rozrywki – dodaje.
Sygnatariuszami Listu Intencyjnego są: prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Magdalena Żmuda, burmistrz Gminy Śrem Adam Lewandowski, burmistrz Gminy Oborniki Tomasz Szrama, burmistrz Gminy Luboń Małgorzata Machalska, wójt Gminy Czerwonak Jacek Sommerfeld, burmistrz Gminy Mosina Jerzy Ryś, wójt Gminy Komorniki Jan Broda, burmistrz Gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański, wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera oraz burmistrz Gminy Puszczykowo Andrzej Balcerek.
M. Wiśniewski: „Przed laty gminy mogły nas jako Miasto, zawstydzić”
- Wszystkie te gminy włączyły się w inicjatywę, ale jesteśmy też otwarci na miejscowości spoza naszego regionu np. na Konin, który przed wieloma laty podjął ważne inicjatywy dla rzeki Warty – słyszymy od zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego. - To dobrze, że w Wielkopolsce gminy poważnie stawiają na rzekę Wartę. Ważnym jest, żeby tematy nadrzeczne nie schodziły na bok – uzupełnia.
- Mamy świadomość tego, że to my jako Poznań będziemy nadawać ten rytm i bardzo dobrze. Od nas też powinno wymagać się więcej. Jednak niewątpliwie, przed laty, gminy mogły nas jako Miasto, zawstydzić – stwierdza Wiśniewski, dodając, iż cieszy się, że obecnie mowa jest o wspólnym interesie, niezależnie od różnych tematów, które na poszczególnych etapach mogą Miasto i gminy poróżniać.
- Sam List nie skutkuje bezpośrednio zobowiązaniami prawno- finansowymi, natomiast de facto jest intencja, że chcemy ułożyć w naszych budżetach, środki przeznaczone na tereny nadrzeczne. Zatem to nie jest tak, że jest to tylko podpisanie listu, zrobienie fajnego zdjęcia, po którym rozchodzimy się do naszej pracy, tylko wyraźne wskazanie, że w naszych planach inwestycyjnych jest zainteresowanie rzeką. I że chcemy te działania faktycznie podejmować. Będziemy działać na zasadzie wzajemnej współpracy – podsumowuje zastępca prezydenta.
Współpraca z korzyścią dla regionu
- Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować w takim gronie i dla takiego celu – wyraził swe zadowolenie burmistrz Gminy Obornik Tomasz Szrama. Podobnego zdania są włodarze innych miejscowości. Andrzej Balcerek, burmistrz Gminy Puszczykowo uważa, że powstanie klastra rzecznego w Wielkopolsce jest konieczne. - To będzie miało korzystny wpływ na nasz region – dostrzega.
Do tej pory w naszym województwie klaster rzeczny nie funkcjonował. - Z uwagi na zauważalną, rosnącą z roku na rok popularność rzeki Warty oraz terenów okolicznych poprzez inicjatywę klastrową będziemy mogli zabiegać m.in. o zewnętrzne środki finansowe czy też ułatwić rozwiązywanie wspólnych problemów – zaznacza prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Poznań i okolice jeszcze bliżej rzeki
Sygnatariusze Listu Intencyjnego oświadczyli bowiem, iż z chwilą podpisania, uruchamiają inicjatywę, która docelowo ma doprowadzić do powstania i rozwoju Wielkopolskiego Klastra Rzecznego. Wyjaśniając, odbywać się to będzie poprzez stymulowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, lokalną administracją, stowarzyszeniami, fundacjami, branżowymi placówkami edukacyjnymi i badawczo- rozwojowymi, jak również innymi zainteresowanymi podmiotami.
Czyżby Poznań i okoliczne miejscowości jeszcze bardziej miały zbliżyć się do rzeki? Zapowiada się naprawdę interesująco.