LIDERZY LIST DO SEJMU DEBATOWALI NA UAM O KOŚCIELE, GOSPODARCE, SPRAWACH MIĘDZYNARODOWYCH
W czwartkowej debacie zorganizowanej przez Klub Debat UAM udział wzięli przedstawiciele PiS, PO, Zjednoczonej Lewicy, ruchu KUKIZ 15 oraz Nowoczesnej. Dziś przyszła pora na debatę poznańskich „jedynek”- przedstawicieli 9 partii startujących w wyborach.
Udział w niej wzięli: Szymon Ziółkowski (PO, pozycja nr 1 na liście), Tadeusz Dziuba (PiS, pozycja nr 1), Leszek Kwiatkowski (Razem, pozycja nr 1), Waldemar Witkowski (Zjednoczona Lewica SLD + TR + PPS + UP + Zieloni, pozycja nr 1), Elżbieta Zapłata-Szwedziak (komitet JOW Bezpartyjni, pozycja nr 2), Artur Bednarz (KORWiN, pozycja nr 1), Marek Baumgart (PSL, pozycja nr 2), Michał Pilc (Ruch Kukiz’15, pozycja nr 1), Joanna Schmidt (Nowoczesna, pozycja nr 1)
Kandydaci pytani byli o zagadnienia z trzech dziedzin. Jako pierwsza poruszono tematykę gospodarki.
Leszek Kwiatkowski- Razem- Reprezentujemy interesy przedsiębiorców ale dbamy również o tych biedniejszych. 90 %Polaków zarobi więcej bo zapłaci mniejszy podatek.
E. Zapłata-Szwedziak- JOW Bezpartyjni- Zależy nam aby nasze firmy nie upadały i żeby w przetargach wygrywały nasze firmy.
M. Pilc- Kukiz 15- Firmy zagraniczne unikają płacenia podatków. Skoro korzystaj one z zasobów to dlaczego maj nie partycypować w kosztach.
M. Baumgart- PSL- Myślę, że należy coś zrobić z KRUSem by wspomóc rolników. W obecnym systemie poszkodowani są rolnicy, którzy tracą pracę. Tracą ją a pomimo tego muszą płacić składkę do KRUS.
J. Schmidt- Nowoczesna- Liniowy, jednolity Wat to zmniejszenie malwersacji w systemie podatkowym.
W. Witkowski- ZLEW- Nikogo nie zatrudniam na czarno, a wszyscy dobrze zarabiają. Chcemy aby wzrósł dobrostan w Polsce.
T. Dziuba- PiS- PO obniżyła wiek dzieci idących do szkoły. Zdemontowała oryginalny system kształcenia. PiS proponuje powrócić do poprzedniego rozwiązania.
Zasadność utrzymywania Senatu – T. Dziuba (PiS)- Senat powinien być okrojony, również Sejm. Czy Senat jest zasadny? Liczba poprawek wniesiona przez Senat przez ostatni czas była zastanawiająco duża. Na pewno byłbym przeciw senatowi jako izbie gromadzącej samorządowców.
Polityka zagraniczna
T. Dziuba - PiS- Kwestia wraku tupolewa faktycznie nie jest najważniejsza, ale w relacjach międzypaństwowych ma to duże znaczenie. Jeśli nie możemy odzyskać tego wraku, znaczy to o słabości państwa. W obecnej sytuacji tylko komisja międzynarodowa mogłaby te katastrofę wyjaśnić.
J. Schmidt- Nowoczesna- Na razie nie spełniamy kryteriów aby dołączyć do strefy Euro. Ale my jeździmy do Unii i najczęściej potakujemy. Brakuje nam męża stanu, który jasno by wypowiadał stanowisko Polski. W związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, jesteśmy za utrzymaniem ich.
Sz. Ziółkowski- PO- Powinniśmy być realnym partnerem dla sąsiadów ze Wschodu. Unia Europejska od dawna nam pomaga, choć nie pomogła ws. Rosji. UE przespała ten moment gdy ta fala uchodźców narastała. Jeśli nie będziemy wspierać Syrii tylko zajmować się imigrantami na pewno nie rozwiążemy tego problemu.
M. Pilc- Kukiz 15- Nie widzę sensu wchodzenia do strefy Euro. To jest projekt czysto polityczny, nie ekonomiczny.
L. Kwiatkowski- Razem- Niewątpliwie konflikt na Ukrainie jest konsekwencją reżimu Putina. Dlatego nie widzę możliwości współpracy z takim reżimem. Nie spieszyłbym się również, gdyby poproszono nas o interwencje militarną w Syrii. Nie mówimy „nie” Euro, ale również bym się do tego nie spieszył.
M. Baumgart- PSL- Jest już za późno aby debatować nad tym, czy taka komisja (wyjaśniająca katastrofę, przyp. red. )ma sens.
A. Bednarz- Korwin- To co powiedział M. Schultz o tym, że możliwe jest zastosowanie przymusu pokazuje, jakim tworem jest Unia Europejska.
Światopogląd
E. Zapłata- Szwedziak- JOW Bezpartyjni- Jest to zła droga jaką obrało miasto w stosunku do Kościoła. Historia oceni stosunki na linii Poznań - Kościół.
W. Witkowski- ZLEW- Społeczeństwo ma zagwarantowaną świecką państwa. Zawsze będę dążył do tego aby państwo było świeckie. A ci , którzy są innego wyznania są dyskryminowani.
A. Bednarz- Korwin- Fundusz kościelny powinien być zlikwidowany. Taka „inwestycja” jak Pomnik Wdzięczności powinna stanąć na gruntach kościelnych.
Sz. Ziółkowski- PO- Uczęszczanie dzieci na religię do szkoły stygmatyzuje dzieci. Wynika to z tego, że bardzo mało dzieci nie chodzi na lekcję religii. Lepiej, gdyby były to zajęcia w salkach katechetycznych. Dla samej religii byłoby lepiej, gdyby wróciła do salek.
L. Kwiatkowski- Razem- Finansowanie religii z budżetu to nadgorliwość naszych władz. Sądzę również, nie powinniśmy dokładać do religii. Kościół jest najbogatszą instytucją po państwie i stać go na katechizację.
M. Baumgart- PSL- Uważam, ze Kościół stracił na tym, że religia jest w szkole.
J. Schmidt- Nowoczesna- Dla nas nowoczesność to również wolność wyrażania poglądów. Myślę, ze Pomnik Wdzięczności mógłby powstać ale w miejscu które nie narusza świeckości państwa.
T. Dziuba- Pomnik wdzięczności wyraża wdzięczność właśnie za odzyskanie niepodległości. I dziwię się, że są przeciwnicy powstania tego pomnika.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
HERB MIASTA ZAMIAST REKLAM NA AUTOBUSACH I TRAMWAJACH?
