CZY WIEŻA RTV TRAFI W RĘCE MIASTA?
Taras widokowy, muzeum dzielnicy, miejsce spotkań mieszkańców. Tak według radnego PiS, Michała Boruczkowskiego przedstawia się możliwość zagospodarowania jednej z wież na Piątkowie. Jednak ewentualne przejęcie obiektu przez miasto nie jest równoznaczne z powstaniem tam muzeum.
Z propozycją powstania takiego miejsca wyszedł w lutym radny Boruczkowski. Zadeklarował, że zwróci się z oficjalnym pismem w tej sprawie do właściciela wieży. I jak zapowiedział, tak też zrobił.
Radny Boruczkowski: Mam nadzieję, że na decyzji nie zaważy to, że jestem z PiSu
- Na razie nic nie wiemy w sprawie tego, że ma tu powstać muzeum. Owszem, słyszałem, że padł taki pomysł od nowowybranego wtedy radnego, ale na razie jest o tym cicho - mówi jeden z pracowników piątkowskiej wieży – Zresztą na pewno wymagałaby ona przedtem remontu - dodaje.
Radny Boruczkowski zapewnia, ze Emitel chętnie się wieży pozbędzie. A i kwestie remontu, który jest niezbędny do tego, aby móc ją użytkować tak, jak to zakłada, również bierze pod uwagę. Inicjator Muzeum Piątkowa ma również pomysł na to, co zrobić, aby obiekt nie tylko był gąbka chłonącą pieniądze, ale i żeby na siebie zarabiał - Emitel jest gotowy przekazać bezpłatnie Miastu niższą wieżę, ponieważ aktualnie już jej nie używa. Stanowi ona dla operatora tylko koszta. Oczywiście jeszcze Miasto musi wyrazić wolę na jej przejęcie. Mam nadzieję, że na decyzję grona prezydenckiego miasta, które pochodzi z Platformy Obywatelskiej, nie wpłynie to, że jestem radnym Prawa i Sprawiedliwości i w Urzędzie Miasta nie będzie się szukało argumentów, by tej wieży nie przejąć. Wieża miałaby sama zarabiać na swoje utrzymanie. Po pierwsze pieniądze mogłyby wpływać z biletów wstępu na taras widokowy czy wystawę dotyczącą historii Piątkowa lub do Muzeum Piątkowa, gdyby udało się je powołać. Po drugie wieża finansowałaby się z wynajmu części jej powierzchni - wyjaśnia radny Michał Boruczkowski.
Rozmowy w toku
Z kolei Emitel nie mówi o tym, że z chęcią pozbędzie się obiektu. Rzecznik prasowy operatora, Waldemar Sromek potwierdza jedynie, ze trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami władz a operatorem i że spółka wskazała założenia możliwe przez nią do zaakceptowania, a dotyczące organizacji i współpracy z miastem - W sprawie dotyczącej ewentualnego powstania Muzeum Piątkowa na wieży RTV w Piątkowie w Poznaniu możemy potwierdzić, że istotnie trwają obecnie w tym zakresie działania zmierzające do uzgodnienia rozwiązań zabezpieczających cele i interesy spółki oraz miasta Poznań. Dotyczy to w szczególności modelu ewentualnej współpracy, który dotychczas nie został ustalony. Wyniki tych działań spółka będzie brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej dalszych losów obiektu - informuje rzecznik operatora.
Sprawa przejęcia wieży RTV w Urzędzie Miasta jest w fazie bardzo wstępnej. Przeprowadzenie analizy za i przeciw przejęciu wieży może zająć kilka miesięcy. To w oparciu o nią władze mają zadecydować, czy miasto będzie chciało zagospodarować wieżę - Zadaniem naszego Wydziału jest przeprowadzenie analizy prawno- finansowej, na podstawie której władze wykonawcze będą mogły ocenić zasadność przejęcia wieży RTV na Piątkowie od jej obecnego właściciela. Sporządzenie takiej analizy może nam zająć do trzech miesięcy. To, że Miasto ewentualnie przejmie obiekt nie jest równoznaczne z tym, że powstanie tam Muzeum Piątkowa. Gdyby wieża RTV została przejęta przez Miasto, wówczas rozpatrzone zostaną oferty zainteresowanych zagospodarowaniem tego obiektu. Pod uwagę branych będzie kilka czynników, m.in pomysł na utrzymanie tego obiektu czy rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa - wyjaśnia Bartosz Guss, dyrektor poznańskiego Wydziału Gospodarki Nieruchomościami .
W planie radnego punkt widokowy
A jakie jest założenie odnośnie tego, co znajdzie się w piątkowskiej wieży po ewentualnym uruchomieniu w niej muzeum? Wizję tego roztacza pomysłodawca - Michał Boruczkowski - Muzeum Piątkowa, jeśli zostanie otwarte, przedstawiać będzie historię dzielnicy, a dokładnie to jak Piątkowo ze wsi stało się dzielnicą miasta XXI wieku. W rotundzie na górze znaleźć miałaby się ekspozycja stała oraz czasowe. Poza tym chciałbym, aby powstał tam punkt widokowy. Na dole zostałaby zorganizowana przestrzeń do wykorzystania przez piątkowskie organizacje pozarządowe, spotkań oraz debat publicznych. Zanim to się jednak stanie, wieża musiałaby przejść remont. Jednakże Miasto w przypadku przejęcia wieży zyskałoby budynek o wiele większej wartości, niż koszty remontu. Z osobistych kontaktów wiem, że wielu mieszkańców Piątkowa popiera pomysł przejęcia wieży przez Miasto - opowiada radny PiS.
– Jestem w stanie wyobrazić sobie muzeum na naszym obiekcie. Ale zdarzało się, że ludzie chcieli różne pomysły zrealizować w tym miejscu. Kiedyś przyszli rodzice i chcieli tu zorganizować „osiemnastkę” swojemu dziecku, innym razem jedna pani chciała zrobić mężowi imprezę- niespodziankę z okazji urodzin. To już mogłoby być za dużo - śmieje się pracownik wieży RTV.