KURIA ODPOWIADA NA LIST PREZYDENTA JAŚKOWIAKA: "ROZWIĄZANIA PRAWNE MUSZĄ BYĆ OPARTE NA PRAWDZIE HISTORYCZNEJ I SPRAWIEDLIWOŚCI DZIEJOWEJ"
Ks. prałat Ireneusz Dosz odpowiedział w imieniu Kurii Metropolitalnej na list prezydenta Jaśkowiaka w sprawie propozycji uregulowania spraw majątkowych pomiędzy Kościołem w Archidiecezji Poznańskiej, a Miastem Poznań. I zapowiedział odniesienie się do propozycji zawartych w raporcie, który był załącznikiem do listu.
TUTAJ MOŻNA PRZECZYTAĆ LIST PREZYDENTA JAŚKOWIAKA A W TYM MIEJSCU RAPORT SPRAW POMIĘDZY MIASTEM POZNANIEM A KOŚCIOŁEM RZYMSKOKATOLICKIM.
Jak czytamy w oświadczeniu Kurii Metropolitarnej, potwierdzaja ona fakt wpłynięcia w dniu wczorajszym listu od prezydenta Jacka Jaśkowiaka. I zapowiada odpowiedź - Biorąc pod uwagę, iż przekazane dokumenty dotyczą wielu skomplikowanych spraw prawnych pomiędzy różnymi podmiotami kościelnymi oraz instytucjami publicznymi, weryfikacja danych oraz propozycji zawartych w przekazanych dokumentach wymaga, co najmniej kilku tygodni. W tym też terminie zostanie sporządzona odpowiedź, która zostanie przekazana Prezydentowi Miasta Poznania, oraz podana do wiadomości publicznej.
W oświadczeniu możemy też przeczytać o sprawie VIII LO, która została wspomniana w liście Prezydenta Poznania. - Jedną ze spraw poruszonych w raporcie Prezydenta Miasta Poznania jest zakończony kilka lat temu spór dotyczący VIII Liceum Ogólnokształcącego. (...) Jednakże raport całkowicie pomija fakt, iż już za kilka tygodni tj. 1 września 2015 r. w odzyskanym budynku przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu zostanie uruchomiona publiczna (nieodpłatna) szkoła – Katolickie Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki. Szkoła ta podobnie jak inne tego rodzaju katolickie placówki będzie służyła poznańskiej młodzieży, jako przejaw realizacji zadań społecznych Kościoła w sferze oświatowej. Bez uzyskania korzystnego orzeczenia reprywatyzacyjnego nie byłoby to możliwe. Na marginesie warto dodać, iż wartość prac przy remoncie i modernizacji budynku szkoły przekroczyła 10 mln złotych, poniesionych w całości ze środków własnych Archidiecezji Poznańskiej.
Jednocześnie Kuria podkreśla, że cieszy się z dążenia do ugodowego rozwiązania sprawy, podkreślając również, że rozwiązania prawne muszą być oparte m.in na "zasadach słuszności i sprawiedliwości dziejowej" - W tym momencie można jedynie zasygnalizować, iż Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki z życzliwością odnosi się do idei zakończenia spraw spornych pomiędzy Kościołem, a Miastem Poznań na drodze ugodowej. Wszelkie rozwiązania prawne muszą być jednak oparte na prawdzie historycznej oraz zasadach słuszności i sprawiedliwości dziejowej. Należy przy tym pamiętać, iż podobnie jak w przypadku instytucji publicznych, również Kościół Katolicki zobowiązany jest do przestrzegania prawa, w tym w szczególności przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczących zarządu dóbr kościelnych (kan. 1254 i następne KPK).
Całe oświadczenie można znaleźć na stronie Archidiecezji Poznańskiej.