OBCHODY1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI. NIEPOKOJĄCA KWESTIA FINANSOWA
Przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęły się kilka lat temu. Uroczystości będą odbywać się 14 i 16 kwietnia w Poznaniu oraz Gnieźnie. Niepokoi jednak kwestia wsparcia finansowego przez Ministerstwo Kultury. W czwartek rozmawiano na ten temat podczas Posiedzenia Komisji Kultury i Nauki w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.
Słowem wstępu
Obchody będą miały charakter państwowo-religijny. W 2012 roku Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył spotkaniu założycielskiemu komitetu organizacyjnego ds. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wówczas metropolita poznański podkreślił, iż Chrzest był wydarzeniem przede wszystkim religijnym, które zapewniło nam korzystanie z owoców Męki i Zmartwychwtania Chrystusa, umożliwiając osiągnięcie zbawienia.
Organizatorzy obchodów mają nadzieję, że do Polski przyjedzie papież Franciszek. „Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego” – napisał w zaproszeniu skierowanym do papieża Benedykta XVI jeszcze w 2012 roku metropolita poznański. W 2013 roku zaproszenie do odbycia pielgrzymki do Polski wystosowali do papieża Franciszka zarówno kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz, jak i prezydent Bronisław Komorowski.
Brak jasnych deklaracji
Na czwartkowym Posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki rozmawiano o kwestiach finansowych wydarzeń. Joanna Skrzypczak z Urzędu Miasta przedstawiła stan prac nad przedsięwzięciem. - Przygotowania odbywają się na różnych polach: edukacja, duszpasterstwo, kultura, czyli wystawy, koncerty, przedstawienia oraz nauka - informowała. Zarezerwowany jest już Stadion, konieczne będzie również wsparcie transportowe i techniczne dla organizatorów. - Brakuje jasnej deklaracji ze strony Ministerstwa Kultury za wsparcie całościowe - uzupełnia Skrzypczak. W sumie miałby to być koszt 2,5 - 5 mln złotych.
Radny Przemysław Alexandrowicz (PiS) uznał, że sytuacja wygląda dramatycznie. - Prawie żadne z przedstawionych ustaleń nie są realizowane. Często jest tak, że pojedyncze koncerty są w całości dopięte na 10 miesięcy przed. Obecnie nie wiemy na czym stoimy. Znamy tylko datę, co możemy zrobić, aby uniknąć takiej pięknej katastrofy? - Skierował pytanie do zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego. - Nie nazwałbym tego katastrofą. Wystawa LUX IN ORIENTE LUX EX ORIENTE na pewno się odbędzie. Jest to o tyle ciekawe, że oprócz Poznania, wystawa odwiedzi jeszcze tylko Warszawę i Wrocław - odpowiedział. - Tak naprawdę do wyjaśnienia pozostaje kwestia wydarzeń artystycznych. Przedstawiony plan jest tym najbardziej ambitnym, jeżeli będzie taka potrzeba, zredukujemy go - wyjaśnia Wiśniewski.
P. Alexandrowicz: "To niepoważne ze strony państwa"
Profesor Hanna Kócka-Krenz zapewnia, że od strony archeologicznej zrobi wszystko, aby pokazać kaplicę Dobrawy. - Pozostaje kwestia odkopania, to nie wymaga długiego czasu. Opinie tych, że to rzecz trudna do zrobienia są mocno przesadzone. Warto zasięgnąć opinii poważnych konserwatorów - przekonywała. - Gdyby to miało miejsce na terenie Krakowa, to już byśmy to mieli. A Poznań sobie bardziej na to zasłużył! To właśnie tu znajduje się pierwszy obiekt sakralny i kolebka państwowości - dodała Kócka- Krenz, zaznaczając, że do sprawy podchodzi bardzo emocjonalnie.
Radny Alexandrowicz stwierdził, że to niepoważne ze strony państwa, iż nie ma jasnej deklaracji w kwestii finansów. - Jest to żałosne. Z tym, aby przeznaczyć 6 mln złotych na koncert Madonny nie mieli problemów - podkreślał. Michał Boruczkowski z Prawa i Sprawiedliwości miał jeszcze inne zastrzeżenia. - Dlaczego na Posiedzeniu Komisji są nieobecni radni PO? Czy to celowe zbojkotowanie? - Pytał Mariusza Wiśniewskiego. - Proszę w tym miejscu nie zajmować się polityką. Nie odpowiadam za kolegów radnych, tak jak radni nie odpowiadają za działania prezydenta. Mogę odpowiadać za siebie. Jestem z Platformy Obywatelskiej i jestem tutaj obecny. Jestem zaangażowany w te sprawy nie tylko urzędowo - odpowiedział wiceprezydent.
Planowane wydarzenia
Z przedstawionych ustaleń wstępnie wynika, że pierwszego dnia obchodów tj. 14 kwietnia 2016 roku odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego na terenie MTP. Z wydarzeń artystycznych wiadomo, że będzie można podziwiać m.in wystawę LUX IN ORIENTE LUX EX ORIENTE w Muzem Narodowym , widowisko multimedialne 966 w Bramie Poznania czy spektakl "966" w Teatrze Polskim.