NOWE (STARE) WŁADZE POZNANIA
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przedstawił troje swoich zastępców. Są nimi: Jędrzej Solarski, Mariusz Wiśniewski i Natalia Weremczuk. Ze stanowiskiem pożegnał się Bartosz Guss.
- Przed nami kolejne wyzwania, a w związku z tym drobne korekty - mówił Jacek Jaśkowiak. - Najbardziej zależy nam na tym, by skupić się na kwestiach związanych z kulturą. Chcemy wybudować najlepszą filharmonię oraz lepiej wykorzystać konkurs im. Wieniawskiego. Dlatego pierwszym zastępcą zostaje Jędrzej Solarski - to symboliczne położenie nacisku na kulturę. Drugim zastępcą będzie Mariusz Wiśniewski. 9,5 roku współpracy z nim dało nam najnowocześniejszy transport publiczny w Polsce i sprawne przejście przez trudną deformę oświaty, przez kumulację roczników w szkołach. W Poznaniu sprawdził się też model, w którym nie powierzamy funkcji w układzie politycznym, ale dajemy szansę osobom, które już się sprawdziły. Stąd decyzja o powołaniu Natalii Weremczuk. Zaważyły na tym osiągnięcia pani dyrektor związane ze "Studium...": zaplanowanie więcej zieleni, przy równoczesnym uwzględnieniu potrzeb poznaniaków w zakresie nowych mieszkań, umiejętność rozmów z wieloma ludźmi i szukania kompromisów.
Pierwszym zastępcą będzie Jędrzej Solarski. Do tej pory w jego pieczy znajdowały się m.in. wydziały: Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Sportu, Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, a także Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Drugim zastępcą zostaje Mariusz Wiśniewski. Dotychczas nadzorował m.in. Biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego, a także Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, wydziały: Oświaty, Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa czy Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.
Trzecim zastępcą została Natalia Weremczuk, radczyni prawna, od 2020 roku będąca dyrektorką Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W tym czasie pracownia przygotowała projekt nowego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania" - konstytucję przestrzenną Poznania, 61 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (w tym ochronne dla poznańskich Szacht czy Cytadeli, plan dla nowego parku linearnego na Górczynie, a także plany inwestycyjne dla obiektów poprzemysłowych). Wcześniej zajmowała się m.in. analizą i wyznaczaniem standardów prawnych stosowanych przy tworzeniu dokumentów planistycznych. Jako pełnomocniczka prezydenta i rady miasta skutecznie reprezentowała Poznań przed sądami administracyjnymi w sprawach dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.