JAK DOPISAĆ SIĘ DO REJESTRU WYBORCÓW?
Już 7 kwietnia Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w samorządach. Każdy, kto mieszka w Poznaniu i chce tu głosować, może to zrobić składając wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania lub meldując się w stolicy Wielkopolski. Dzięki temu mieszkaniec zostanie wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców. Obie sprawy najwygodniej załatwić online.
Każdy, kto jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania, może oddać głos w lokalu wyborczym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Dotyczy to wszystkich wyborów - zarówno samorządowych, jak i parlamentarnych czy prezydenckich, a także referendów. Co ważne nie jest to wpis jednorazowy, skutkuje on na każde kolejne wybory.
- Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi wielu wyborców głosowało w Poznaniu ponieważ dopisali się do spisu wyborców jednorazowo, tylko na tamte wybory. Taki wpis nie daje jednak możliwości głosowania w wyborach samorządowych w naszym mieście. Tylko ujęcie w Centralny Rejestrze Wyborców w Poznaniu umożliwi oddanie głosu w wyborach na radnych i prezydenta w stolicy Wielkopolski - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP.
Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, w jakiej miejscowości jest się aktualnie wpisanym do stałego obwodu głosowania.
Jeśli nie jest to stolica Wielkopolski, to należy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Poznaniu. Sprawę najłatwiej załatwić online przez stronę gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki z Poznaniem, np. umowę najmu, akt notarialny zakupu mieszkania, rachunek za prąd z danymi wyborcy albo umowę o pracę. Wniosek trzeba podpisać elektronicznie. Po wysłaniu dokumentu na adres mailowy, podany we wniosku, przyjdzie ankieta z kilkoma pytaniami, dzięki którym wyborca będzie mógł potwierdzić, że może głosować w Poznaniu. Wypełnioną ankietę wystarczy odesłać do urzędu w trybie odpowiedzi na maila.
Samo wysłanie wniosku nie wystarczy - urząd ma 5 dni na wydanie decyzji o zmianie stałego obwodu głosowania. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy wyborca będzie mógł głosować w stolicy Wielkopolski. Decyzję otrzyma na swoją skrzynkę w serwisie ePUAP.
Wniosek można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. Do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód albo paszport). Do załatwienia sprawy potrzebny będzie także wydrukowany wniosek - można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej albo wypełnić na miejscu, "w okienku". Podczas wizyty pracownicy urzędu poproszą o okazanie dokumentu, który potwierdzi stałe zamieszkanie w Poznaniu, np. umowy najmu, aktu notarialnego zakupu mieszkania, rachunku za prąd z danymi wyborcy albo umowy o pracę.
Dokumenty oraz szczegółowe informacje można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Więcej na poznan.pl