PREZYDENT JAŚKOWIAK: MUSIMY PATRZEĆ WŁADZY NA RĘCE
Publikujemy obszerne fragmenty wystąpienia prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka z okazji 64. rocznicy Czerwca '56.
Tegoroczna, 64. rocznica, różni się od dotychczasowych obchodów, uroczyście przywołujących pamięć tamtych dni. Gromadzimy się pod Poznańskimi Krzyżami w dobie pandemii,zatroskani o nasze zdrowie, bezpieczeństwo, przyszłość. Tym bardziej dziękuję za Państwa obecność! Świadczy ona o tym, jak istotną częścią naszej tożsamości jest Powstanie Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Szanowni Państwo! Chciałbym, abyśmy dzisiaj spróbowali "na nowo" odczytać jego przesłanie,by do wspominanych wydarzeń odnieść się z dzisiejszej perspektywy.
Czym był Poznański Czerwiec? Buntem o podłożu ekonomicznym. Spontanicznym wybuchem społecznych nastrojów przeciw władzy, która nie potrafiła zarządzać państwem i zabezpieczyć podstawowych potrzeb materialnych obywateli.Domagano się "chleba".
(...)
Oddając hołd Bohaterom, rozważmy płynące z Poznańskiego Czerwca przesłanie i spójrzmy na te wydarzenia z dzisiejszej perspektywy. To był sprzeciw wobec nadużyć władzy, ale też walka o różnorodność i demokrację w czasach panowania jedynej słusznej partii, jedynej słusznej ideologii. Tych, którzy się z nią nie zgadzali, niszczono.
Wspominając Ich po tylu latach, nie lekceważmy lekcji, jaką daje nam historia: w Polsce Ludowej ingerowano w kwestie światopoglądowe,narzucając ideologię komunistyczną. A dziś? Czy nie próbuje się narzucić jednego katalogu idei we wszystkich obszarach społecznego życia? I jak my, obywatele, możemy zareagować?
(...)
Wcielając w życie testament dzielnych mieszkańców naszego miasta, którzy wtedy na placu Mickiewicza, pod gmachem UB czy w szpitalu Raszei przeciwstawili się reżimowi,starajmy się oponować wobec wszelkich nadużyć jakiejkolwiek władzy.
W demokracji ścierają się różne siły i poglądy.Jako społeczeństwo musimy to akceptować. Jednak musimy też patrzeć władzy na ręce. Każdej władzy. Tego właśnie uczy nas tamten Czerwiec.
Wyjątkowy zbieg okoliczności sprawił, że przesłanie to symbolicznie łączymy dziś z momentem wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono częścią naszej tożsamości.Poznanianki i Poznaniacy noszą je w sercach, jak przywiązanie do wartości, o które zawalczyli nasi przodkowie 64 lata temu.
Całe przemówienie na poznan.pl