CZY W POZNANIU PODCZAS WYBORÓW PREZYDENCKICH PADNIE REKORD?
Do środy, 17 czerwca o dopisanie do spisu w Poznaniu wnioskowało 12.566 osób, czyli o dwa razy więcej niż w porównywalnym okresie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Termin składania wniosków upływa we wtorek, 23 czerwca.
Dopisanie do spisu wyborców umożliwia osobom, które nie są zameldowane w Poznaniu, oddanie głosu w stolicy Wielkopolski. Wniosek można złożyć bezpośrednio w urzędzie lub prościej i wygodniej - przez internet. Jest na to jeszcze kilka dni.
- Do tej pory wpłynęło do nas 12.566 wniosków, z czego szacujemy, że ponad 90 proc. z nich to te złożone elektronicznie - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Jeśli odniesiemy te dane do jesiennych wyborów parlamentarnych, to w tej chwili wniosków mamy ok. dwóch razy więcej niż w roku poprzednim. Idziemy ewidentnie na rekord - zaznacza.
Przypomnijmy, ostatecznie przed wyborami w 2019 roku w Poznaniu do spisu podpisało się ponad 20 tys. wyborców.
Aby dopisać się do spisu online nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej. Link do internetowego formularza - Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
Wnioski można też składać stacjonarnie. W tym celu trzeba odwiedzić jedną z trzech lokalizacji, w których realizowane są sprawy wyborcze. Są to:
siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10.
Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. Uwaga: W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Uwaga: Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku. Nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce. Aby jednak załatwić w tej lokalizacji pozostałe sprawy wyborcze, jak np. uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania, należy wcześniej umówić się na wizytę. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt.
Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20.
Co w przypadku, gdy odbędzie się II tura? Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie - dopisanie do spisu skutkuje na obie tury, natomiast ci, którzy tego nie zrobili będą mieli taką możliwość do 7 lipca.
Przypomnijmy, wyborcy, którzy dopisali się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu, muszą złożyć wniosek ponownie.
Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może oddać głos w stolicy Wielkopolski, może to sprawdzić na stronie urzędu miasta: https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/.
Wystarczy wprowadzić nr PESEL do elektronicznego formularza. Jeśli wyborca może głosować w Poznaniu, system od razu podpowie do jakiej komisji wyborczej musi się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres.
Głosowanie korespondencyjne i zaświadczenia o prawie do głosowania
Do środy, 17 czerwca do Urzędu Miasta Poznania wpłynęło także 3.500 wniosków o głosowanie korespondencyjne (teraz możliwość wnioskowania o to mają wyłącznie osoby, które w dniu głosowania będą w kwarantannie).
Ponadto urząd wydał jak do tej pory, 1.354 zaświadczeń o prawie do głosowania. W tym wypadku termin upływa 26 czerwca.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 28 czerwca.
(źródło: poznan.pl)