KORONAWIRUS: KIEDY ZNÓW BĘDĄ OTWARTE GRANICE PAŃSTW?
Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - powiedziała w niedzielę w Polsat News wicepremier, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.
W trakcie rozmowy w Polsat News wicepremier pytana przez jednego widzów o to, kiedy zostaną otwarte granice Polski, odparła, że jest wstępna zapowiedź kilku państw europejskich, że od 15 czerwca planują otwarcie granic.
"My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic" - mówiła Emilewicz.
Wicepremier zastrzegła, że po każdym tygodniu będzie analizowana liczba nowych przypadków zakażeń i osób hospitalizowanych, od czego będą zależały kolejne kroki znoszące obostrzenia.
"Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca" - dodała.
Emilewicz podkreśliła, że kwestia otwarcia granic to temat rozmów nie tylko wewnątrz rządu, ale także z przedstawicielami rządów innych państw.
"Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów" - powiedziała.
Szefowa MR oceniła, że jeśli obywatele innych państw będą przetestowani, a sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic.
Podkreśliła przy tym, że ostateczne decyzje po rekomendacjach MZ oraz opinii MSWiA podejmie premier.
Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały w Polsce przedłużone o kolejny miesiąc - do 12 czerwca. Kontrole zostały przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca bieżącego roku.
Ponadto każda osoba, która powróci do Polski, będzie musiała poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
(PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ itm/