JAK CHINY MOGĄ POMÓC POZNANIOWI?
Poznań jest w kontakcie z przedstawicielami Shenzhen - miasta partnerskiego, leżącego w chińskiej prowincji Guangdong. Być może uda się tam zakupić potrzebne testy i środki ochrony osobistej niezbędne dla poznańskiego personelu medycznego.
Poznań i Shenzhen są miastami partnerskimi od 27 lat. Gdy na początku 2020 roku koronawirus szerzył się w Chinach, przedstawiciele Shenzhen zwrócili się do Poznania z prośbą o listę firm, w których można kupić wyposażenie ochrony osobistej głównie dla personelu medycznego. Odpowiednie informacje zostały zebrane, przetłumaczone, a następnie szybko wysłane. Słowa wsparcia dla mieszkańców partnerskiego miasta przesłał też wówczas Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Teraz role się odwróciły - i to Poznań znalazł się w sytuacji, w której musi prosić o pomoc.
- Poprosiliśmy przedstawicieli miasta Shenzhen o możliwość zakupienia u nich bezpośrednio kombinezonów i masek ochronnych - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przekazaliśmy im też informację, jakie testy są potrzebne naszemu szpitalowi miejskiemu i sanepidowi. Liczymy na to, że uda się je tam kupić.
Rozważane są też możliwości przeprowadzenia telekonferencji, podczas której chińscy lekarze mogliby podzielić się z poznańskimi swoimi doświadczeniami w walce z epidemią. Warto podkreślić duże doświadczenie chińskich lekarzy i personelu medycznego, którzy najgorszy czas mają już prawdopodobnie za sobą.
Shenzhen aktywnie wspiera swoje partnerskie miasta. Działająca w nim Fundacja Współpracy i Wymiany Międzynarodowej (Shenzhen Foundation for International Exchange and Cooperation) wysłała już do części z nich pierwszą transzę pomocy. 270 tysięcy maseczek trafiło do miast w Korei Południowej oraz do Turynu i Mediolanu we Włoszech.
Poznań współpracuje z Shenzhen od 1993 roku. Zakres współpracy jest szeroki, obejmuje gospodarkę, handel, naukę i technikę, edukację, kulturę, ochronę zdrowia i lecznictwo. Partnerskie miasto Poznania leży w południowej części prowincji Guangdong, nieopodal Hongkongu, liczy 4 miliony mieszkańców. Prawa miejskie otrzymało w 1979 roku, a rok później utworzona została tu pierwsza chińska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Shenzhen przekształciło się z nadgranicznej wioski rybackiej w nowoczesną metropolię. Obecnie jest prężnym chińskim ośrodkiem przemysłowym i naukowo - technicznym z charakterystycznym sektorem zaawansowanych technologii.
/za poznan.pl/