KARTA RÓWNOŚCI PRZYJĘTA. J.JAŚKOWIAK: NIE LĘKAJCIE SIĘ!
Poznańscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. - Tak, jak w XVIII wieku, tak i teraz Polacy potrzebują Oświecenia i Europy. I tak samo jak ponad 200 lat temu się ich boją. Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to nie zamach na polską tradycję. Nie lękajcie się! - komentował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
Karta to wyraz zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Jest kompleksowym narzędziem, które pomoże realizować zasadę równości płci. Postawienia Karty wiążą miasto tylko wtedy, gdy leżą w jego kompetencjach prawnych.
Jej podstawowe przesłanie mówi, że równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo, a wszelkie przejawy dyskryminacji powinny być eliminowane.
Uchwalenie Karty oznacza, że miasto będzie starało się eliminować stereotypy i przeszkody, które przyczyniają się do nierównego statusu kobiet i mężczyzn i wpływają na nierówny podział ról w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. Będzie więc wspierało programy, które np. ułatwiają kobietom powrót do pracy po urlopach macierzyńskich czy przeciwdziałają dyskryminacji.
Po tym, jak radni przyjęli Kartę, miasto musi w ciągu maksymalnie dwóch lat wypracować Równościowy Plan Działania.Zostaną w nim zawarte cele i priorytety Poznania dotyczące równości. Dokument będzie poprzedzony konsultacjami społecznymi, w które zaangażowane będą różne grupy społeczne: organizacje pożytku publicznego, instytucje, przedstawiciele biznesu oraz osoby indywidualne. Plan określi też środki finansowe i działania, jakie trzeba podjąć, aby cele miasta zostały zrealizowane.
/poznan.pl/