MARSZAŁEK WOŹNIAK: WIELKOPOLSKA 2030 TO REGION PRZODUJĄCY W KRAJU
Podczas Spotkania Noworocznego, Marszałek Marek Woźniak w gronie zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele wielkopolskiej kultury, nauki, biznesu, a także mediów i poznańskiego Kościoła, politycy i samorządowcy, przede wszystkim poddał refleksji miniony czas i nadchodzący rok. Następnie – zgodnie z tradycją spotkań noworocznych – Marszałek ogłosił laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. A właściwie laureatów – po raz pierwszy w historii nagrody zostali zbiorowo docenieni pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium w Poznaniu.
– Ten wieczór jest dla mnie okazją do refleksji na temat świata, Polski i Wielkopolski. Taka refleksja raz w roku jest konieczna, abyśmy zastanowili się nad tym, co wokół nas się zmienia się, co już za nami – powiedział Marszałek Marek Woźniak na początku przemówienia, w którym m.in. odniósł się do projektu Strategii rozwoju Wielkopolski 2020-2030, dokumentu, który – jak podkreślił Marszałek – będzie budował naszą przyszłość. Wizja tej strategii – jak widzimy Wielkopolskę w roku 2030, brzmi:
– „Wielkopolska w 2030 roku to region przodujący w kraju, liczący się w Europie i szanujący jej uniwersalne wartości. Świadomy swego dziedzictwa przyrodniczego i cywilizacyjnego, spójny zrównoważony i dostępny terytorialnie. Otwarty na nowe idee i ludzi, silny nowoczesną gospodarką, aspiracjami i wiedzą swoich mieszkańców, zapewniający im bardzo dobre warunki życia, pracy i wypoczynku na całym obszarze województwa". Mam nadzieję, że taka wizja dla Wielkopolski się Państwu podoba – podsumował Marszałek.
Marek Woźniak przedstawił również tegorocznego laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego - zespół pracowników i wolontariuszy Hospicjum Palium w Poznaniu, których reprezentowali Barbara Grochal – koordynatorka wolontariatu działającego na rzecz Hospicjum Palium, Elżbieta Tomaszewska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Opieki Paliatywnej Hospicjum Palium oraz jego ordynator dr hab. Maciej Sopata.
Po wręczeniu nagrody Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego odczytała list przygotowany wspólnie z matką Alicją Kapuścińską, adresowany do Laureatów Nagrody, a potem w ich imieniu głos zabrał dr Maciej Sopata.
Zespół Hospicjum Palium otrzymał Nagrodę, jak wszyscy wcześniejsi laureaci, „za czynienie dobra". W ich wykonaniu dobro to polega na działaniach związanych z leczeniem i uśmierzaniem bólu oraz na świadczeniu opieki i medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Kapituła Nagrody podkreśliła przede wszystkim roztaczanie przez nich wieloaspektową opieką chorych, opartą na współczuciu dla nich i zrozumieniu ich potrzeb, zaznaczyła, że chronią ciepiącego i jego rodzinę. Nie mniej ważna jest ich troska o godne traktowanie ludzi chorych i umierających, dzielenie się wiedzą oraz wspieranie w opiece nieuleczalnie chorych w ich domach i na oddziale szpitalnym. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium dbają o całe otoczenie dotyczące ludzi terminalnie chorych i ich rodzin, dlatego szkolą w zakresie medycyny paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz wolontariuszy medycznych i środowiskowych. Stworzyli Wolontariat Motyli w szkołach Poznania i Wielkopolski i angażują wolontariuszy w akcjach społecznych na rzecz Hospicjum Palium.
„Tak jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w codziennej pracy personelu i wolontariuszy Hospicjum Palium najważniejszy jest pacjent. Pacjent, który jest tu podmiotem, a nie przedmiotem. Dlatego działania personelu tej placówki polegają nie tylko na farmakologicznym uśmierzaniu bólu, ale również na przygotowaniu pacjenta i jego rodziny do życia w obliczu śmierci i umierania" – napisali w uzasadnieniu swej rekomendacji członkowie Kapituły Nagrody.