W POZNANIU POWSTANIE PARK REKREACJI
Wiosną przyszłego roku między ulicami Forteczną, Romana Maya i Okopową na Starołęce powstanie nowe miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą Parku Rekreacji Starołęka Mała, który rozpoczął już realizację inwestycji.
- Tereny po dawnych ogródkach działkowych zmienią się nie do poznania. Powstanie bezpieczny obiekt, jakiego w tej części miasta jeszcze nie było. Będą z niego mogli korzystać zarówno amatorzy aktywności fizycznej jak i osoby chcące się spotkać na świeżym powietrzu. Park będzie monitorowany i oświetlony – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W nowym, starołęckim parku powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i miejsce do ćwiczeń street workout. Pojawią się także elementy małej architektury – m.in. ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Zieleń zostanie zagospodarowana, pojawią się nasadzenia kompensacyjne: drzewa, krzewy oraz ozdobne trawy.
Infrastruktura parku, wielkość i rozmieszczenie boisk oraz dobór urządzeń były przedmiotem konsultacji m.in. ze stowarzyszeniem Zielona Starołęka i Radą Osiedla Starołęka-Marlewo-Minikowo. Zrealizowanych zostanie szereg propozycji wysuwanych przez te organizacje – m.in. zwiększono powierzchnię placu zabaw i wybrano rodzaj urządzeń, które zostaną zamontowane. W stosunku do założeń ze wskazania do realizacji zmniejszono też powierzchnię boisk. Po konsultacjach – biorąc pod uwagę wnioski i opinie wszystkich stron oraz założony budżet – projektant przygotował projekt optymalny w stosunku do oczekiwań zainteresowanych.
Na terenie Parku Rekreacji Starołęka Mała zostaną zamontowane urządzenia odwadniające. Deszczówka będzie odprowadzania do kolektora deszczowego. Jej nadmiar trafi do zbiorników retencyjnych, zlokalizowanych na obszarze obiektu. Wody opadowe będą również wykorzystywane do podlewania terenu przy pomocy zaprojektowanego w tym celu systemu.
(źródło: ZDM Poznań)