WIEŻOWIEC NA RATAJACH Z WIDOKIEM NA WARTĘ
Wysoki na 60 metrów budynek Atal Warta Towers zaczął piąć się na Ratajach. Rozpoczyna się wnoszenie pierwszego piętra. Budynek wpisze się w modernistyczną okolicę, oferując znacznie więcej niż setki mieszkań. Wyróżnia go m.in. nietuzinkowy projekt autorstwa nagradzanej pracowni AP Szczepaniak.
Wysokie budynki mieszkalno-usługowe o nietuzinkowej architekturze są coraz częściej doceniane nie tylko przez osoby poszukujące mieszkania, ale także przez ekspertów. Doskonałym przykładem jest wrocławska inwestycja Atal Towers, która niedawno dostała pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Global Future Design Awards 2019. W tym roku wieże górujące nad Odrą zostały nagrodzone także w konkursie World Architecture & Design Awards 2019. Podobna inwestycja, zaprojektowana przez to samo biuro (AP Szczepaniak) i realizowana przez tego samego dewelopera, wznosi się nad Wartą. Na poznańskich Ratajach trwa realizacja projektu Atal Warta Towers, który również jest idealnym przykładem nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury. Niedawno zakończyła się budowa dwukondygnacyjnej podziemnej hali garażowej. Aktualnie trwają prace przy stropie nad parterem i rozpoczyna się budowa pierwszego piętra. Już teraz wiadomo, że 17-piętrowy i wysoki na 60 m budynek o intrygującej konstrukcji stanie się charakterystycznym punktem na mapie Poznania. I już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem.
Deweloper zaznacza, że Atal Warta Towers to jedna z jego najlepiej sprzedających się poznańskich inwestycji, m.in. dzięki lokalizacji i architekturze. - Wygodna komunikacja z pozostałymi dzielnicami miasta oraz bliskie sąsiedztwo nadrzecznych terenów zielonych i rekreacyjnych są dużym atutem - wymienia Angelica Kliś, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Atal. - Okolice Ratajów przy rondzie Starołęka to perspektywiczna lokalizacja, której potencjał poznaniacy coraz bardziej doceniają. Ponadto nietuzinkowa bryła i modernistyczny design sprawiają, że Atal Warta Towers wyróżnia się na tle sąsiadującej zabudowy.
Architekci z wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak wykorzystali ukształtowanie terenu, umieszczając budynek Atal Warta Towers na wzniesieniu niczym rzeźbę na postumencie. Przy jego projektowaniu podzielili go wertykalnie i horyzontalnie tworząc mniejsze bryły. - Ich przesunięcie nadaje kompozycji różnorodności. Z kolei lekkość bryły udało się uzyskać dzięki zróżnicowaniu poszczególnych partii obiektu – wyjaśnia Artur Szczepaniak. – Efekt końcowy stanowi kompozycja brył wzajemnie się przenikających, zapewniająca optymalne nasłonecznienie oraz widok na rzekę i starówkę. Cofnięcie okien za balkony obwodowe sprawiło, że Atal Warta Towers bardziej przypomina budynek użyteczności publicznej niż mieszkalny – dodaje.
Kompozycja bryłowa została dodatkowo podkreślona poprzez wprowadzenie kontrastu kolorystycznego – jasno- i ciemnoszarej elewacji z tynków szlachetnych. Dzięki zastosowaniu układu ciągłych obwodowych balkonów i loggii z balustradami z mlecznego szkła, elewacja otrzymała dodatkowy pierwszy plan w postaci horyzontalnego układu poziomych pasów. Budynek posiada zielony dach, co jest dodatkowym walorem estetycznym i ekologicznym. Niżej uwagę przyciąga charakterystyczne 8-metrowe podcięcie, w którym umieszczono wejście główne.