JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH NAGRÓD W POZNANIU PRZYZNANA!
W stolicy Wielkopolski po raz 24. przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Trafiła ona do Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja będąca odtworzeniem kształtu siedziby pierwszego władcy Polski. W tym roku jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień.
Laureatów kolejnej edycji Nagrody Quadro poznaliśmy we wtorek, 18 października podczas gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
- Za każdym zrealizowanym w stolicy Wielkopolski obiektem stoi talent, wizja i zaangażowanie jego projektantów. To właśnie ich - autorów i autorki najlepszych koncepcji architektonicznych - doceniamy od blisko ćwierć wieku w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Szczególne miejsce na mapie stolicy Wielkopolski zajmują przestrzenie publiczne dostępne dla każdego mieszkańca czy turysty. Chcemy, żeby oprócz walorów estetycznych i funkcjonalnych miały one także związek z lokalną tożsamością czy dziedzictwem. Obiekt, który w tym roku został przez jury nagrody uznany za najlepszą realizację spełnia te oczekiwania - dodaje.
Nagrodę Quadro otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja przestrzenna będąca odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Instalacja składa się z paneli, których boczne ściany zrobione są z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. Ekspozycja jest podświetlana.
- Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważana. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia, i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum - uzasadniają werdykt jurorzy.
- Cieszy mnie, że przy realizacji tego projektu ten fragment Ostrowa Tumskiego został uporządkowany. Dzięki temu możemy w pełni oglądać Kościół NMP in Summo i psałterię. Powstał wspaniały widok na katedrę od strony Warty. Myślę, że miasto zyskało ciekawy obiekt. Chciałbym również podziękować współpracownikom, z którymi tworzyliśmy to dzieło, a także generalnemu wykonawcy przedsiębiorstwu Gardens oraz firmie Archiglass, która zaprojektowała i wykonała to piękne szkło, które jest głównym motywem tego projektu - podkreśla Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny, laureat tegorocznej edycji Nagrody Quadro.
Więcej na poznan.pl