JAKIE MIESZKANIA KUPUJĄ POZNANIACY?
Deweloperzy wprowadzają do oferty i sprzedają coraz więcej mieszkań. Według obserwacji analityków, koniunkturę w największych miastach, wciąż najbardziej napędzają inwestorzy. Coraz bardziej aktywne stają się także osoby zaspokajające swoje potrzeby mieszkaniowe. Deweloperzy zachęcają ich różnorodnymi metrażami oraz możliwością dostosowania mieszkania do oczekiwań.
W III kwartale bieżącego roku, na poznańskim rynku mieszkaniowym odnotowano w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosty sprzedaży (o 23,9%) oraz liczby mieszkań wprowadzonych do sprzedaży (o 40,1%). Dane z najnowszego raportu JLL wskazują, że wielkość oferty wzrosła w Poznaniu o 24,8% w ujęciu rocznym. Dzięki najwyższej w Polsce nadwyżce mieszkań wprowadzonych nad ich sprzedażą, oferta jest na wysokim poziomie. Branża utrzymuje zdolność do dostosowywania skali nowej podaży do wielkości bieżącego popytu. Szeroka oferta to bardzo dobra sytuacja dla nabywców, którzy mają w czym wybierać. Czym ich zachęcić?
– Przede wszystkim możliwością dostosowania mieszkania do własnych potrzeb już na wczesnym etapie budowy – odpowiada Magdalena Gąsienica-Samek z RED Development, który w trzecim kwartale wprowadził do oferty 137 mieszkań w realizowanym na zielonym Dębcu czwartym budynku osiedla Red Park. – Dajemy naszym klientom możliwość przearanżowania układu – m.in. zmiany niektórych ścianek, umiejscowienia kontaktów i podłączeń wodno-kanalizacyjnych – dodaje.
Wiele osób zwraca uwagę na inwestycje oferujące szeroki zakres metraży. W Red Parku dużą popularnością cieszą się zarówno dwupokojowe mieszkania o wielkości 36 mkw. z aneksem kuchennym, jak i czteropokojowe o wielkości 74 mkw. z osobną kuchnią.
Niektóre osoby, dostosowując lokal do swoich oczekiwań, tworzą z mieszkań czteropokojowych trzypokojowe z dużą przestrzenią dzienną oraz oddzielną kuchnią lub aneksem kuchennym. – Proponujemy także łączenie mieszkań usytuowanych na tych samych piętrach, dzięki czemu otrzymujemy niebanalne i nietuzinkowe przestronne wnętrza z niecodziennym widokiem na panoramę Poznania – mówi Magdalena Gąsienica-Samek. Z takich wariantów najczęściej korzystają rodziny, które szukają komfortowego mieszkania na długie lata.
Magdalena Gąsienica-Samek podkreśla, że dzięki możliwości łączenia mieszkań uzyskuje się dodatkowe pokoje lub inne pomieszczenia np. garderobę. Nabywcy najczęściej łączą dwa mieszkania dwupokojowe, tworząc tym samym mieszkanie pięciopokojowe z przestronnym salonem lub dodatkową sypialnią.
Ważną grupą nabywców stają się obok rodzin osoby przed lub w trakcie emerytury. Decydują się one na zamianę domu na komfortowe mieszkanie. – Chcą cieszyć się życiem, a nie martwić się na przykład o remont dachu. Przeprowadzając się do mieszkania zyskują duży komfort, gdyż wiele kwestii realizuje za nich wspólnota mieszkaniowa, jednocześnie oszczędzają na wyższych kosztach utrzymania domu – wyjaśnia Magdalena Gąsienica-Samek. – Klienci nie muszą przy tym tracić wielu jego atrybutów. Nasze parterowe mieszkania mają bowiem ogródki, o wielkości nawet do 267 mkw., niespotykanej w tej części Poznania. Ogródek przy mieszkaniu w Red Parku to zieleń i spokój w niedalekiej odległości od centrum miasta. Dużym walorem jest także park tuż przy domu ¬– zauważa.
Chociaż metraże od 60 do 74 zyskują na popularności, to hitem wciąż są najmniejsze mieszkania dostępne w ofercie. Najwięcej zapytań jest o kawalerki albo małe mieszkania z sypialnią. – Nawet na niewielkiej powierzchni z powodzeniem zmieszczą się dwa pokoje z aneksem kuchennym w wygodnym układzie – zaznacza Gąsienica-Samek, dodając, że małe lokale kupowane są najczęściej w celach inwestycyjnych. Tę zależność potwierdzają autorzy wspomnianego raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce Q3 2019”, którzy zwracają uwagę, że obecna koniunktura na rynku mieszkaniowym oparta jest w dużym stopniu na popycie inwestycyjnym.