JAK SCHUDNĄĆ PO WAKACJACH?
Wakacje all inclusive i garden party z tradycyjnymi, grillowanymi potrawami nie sprzyjają szczupłej sylwetce. Dlatego wiele osób w ramach wakacyjnej pamiątki przywozi niestety dodatkowe kilogramy. Jak się ich pozbyć zdrowo i bez efektu jo-jo?
Lato to dla wielu z nas czas błogiego lenistwa i sięgania po kaloryczne, letnie przysmaki jak lody, gofry z bitą śmietaną, czy kiełbasa i karkówka z grilla. Zastosuj nasze rady a niebawem będziesz się cieszyć dobrym samopoczuciem i szczupłą sylwetką.
Najważniejsza zasada
- Pamiętajmy, że najbezpieczniejszy i najzdrowszy ubytek wagi to ok. 1 kilogram na tydzień. Przy małej zmianie nawyków żywieniowych i odpowiedniej motywacji pierwsze efekty można zaobserwować już po ok. 10 - 14 dniach, co skutecznie zmotywuje nas do dalszej pracy. Zrównoważone podejście do odchudzania pozwala nam trwale i bez „efektu jo-jo” pozbyć się zbędnych kilogramów. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.
Jak komponować posiłki sprzyjające sylwetce?
Według “Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) u podstaw zdrowego odżywiania są warzywa i owoce. Powinny stanowić przynajmniej 50% tego, co jemy w ciągu dnia. W dalszej kolejności rekomendowane są produkty zbożowe, nabiał a dopiero na końcu mięso, ryby i tłuszcze.
Na szczęście o tej porze roku mamy mnóstwo smacznych i sezonowych produktów, dzięki którym w krótkim czasie możemy przygotować pyszny posiłek. Polecamy przede wszystkim pożywne zupy-krem na bazie pieczonych warzyw, np. pomidorów, papryki, czy dyni oraz ciepłe sałatki, których podstawą będą grube kasze lub pełnoziarniste makarony. Dodajmy do tego porcję dobrej jakości białka, jak np. fasola lub ciecierzyca (ugotowana lub z puszki), czy chude gatunki mięs lub ryb i pełnowartościowy, zdrowy posiłek mamy gotowy! W ramach szybkich, słodkich przekąsek polecamy jabłka, gruszki i śliwki, które teraz są najsmaczniejsze. Jako wytrawna przekąska sprawdzą się natomiast hummus lub guacamole z słupkami warzyw z pełnoziarnistymi krakersami albo chipsami z jarmużu. Postarajmy się także, by z naszego jadłospisu wyeliminować nadmiar soli i cukru, a także unikać produktów wysoko przetworzonych i alkoholu.
- Warzywa i owoce są świetnym źródłem witamin, antyoksydantów i błonnika, ale to warzywa zawierają mniej cukru i dostarczają mniej kalorii, dlatego to one powinny dominować w menu. Pamiętajmy również o regularnym jedzeniu posiłków, czyli w odstępach co 3-4 godzinny. To zapewnia trwałe uczucie sytości i zapobiega nagłym napadom tzw. „wilczego głodu”. - podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.
Pamiętaj – ruch to zdrowie!
Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, by codziennie przynajmniej 30-45 minut poświęcać na aktywność fizyczną. Możliwości jest bardzo wiele, bo wokół nas powstaje coraz więcej klubów fitness, a nawet grup biegowych o różnym stopniu zaawansowania. Dla tych co nie przepadają za ćwiczeniami polecamy przede wszystkim spacery. Nawet, gdy za oknem chłodniej, warto np. po wieczornym posiłku ubrać się odpowiednio i pomaszerować wzdłuż osiedla. Wieczorem masz zbyt wiele obowiązków? Postaraj się wstawać 15 minut wcześniej i część drogi do pracy pokonaj szybkim marszem, a zamiast używać windy – zacznij chodzić po schodach. - Przy zmianie nawyków żywieniowych i wzmożonej aktywności fizycznej nie zapominajmy także o regeneracji organizmu oraz jego odpowiednim nawodnieniu. Siedem godzin snu i przynajmniej 2 litry wody dziennie to absolutne minimum. Pamiętajmy również o pozytywnym nastawieniu do życia i naszych bliskich. Przestrzeganie zasady Work-Life -Balance jest niezwykle istotne w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu. - mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.