W POZNANIU POWSTANIE NOWE MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Rozstrzygnięto pierwszy etap konkursu na nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby muzeum został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Do pierwszego etapu zakwalifikowały się 43 pracownie - z Polski i zagranicy. Sąd Konkursowy dokonał oceny nadesłanych pomysłów i portfolio uczestników. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 pracowni: CDF Architekci, Consultor, JEMS Architekci, KWK Promes - Robert Konieczny, Pracownia Architektoniczna 1997, WXCA.
W nowej siedzibie muzeum znajdzie się wiele nowych eksponatów, które udało się pozyskać dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania oraz darowiznom osób prywatnych.
Kolekcja, którą można będzie oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego dotyczy nie tylko przebiegu zwycięskiego zrywu. Pokazana zostanie także droga prowadząca do wybuchu powstania oraz to, co działo się po jego zakończeniu. W założenie to doskonale wpisuje się historia życia Rogera Sławskiego. Pamiątki po znanym polskim architekcie przekazała do muzeum jego wnuczka - Krystyna Sławska. To m.in. meble z początku XX w., a także pamiątki osobiste.
Cenne eksponaty zostaną zaprezentowane w salonie, urządzonym na wzór mieszkania Rogera Sławskiego. Kolekcja stanie się przyczynkiem do opowieści o wkładzie Wielkopolan w rozwój II Rzeczpospolitej.
Roger Sławski żył w latach 1871-1963. Na swoim koncie ma wiele znanych obiektów, np. skrzydło Bazaru Poznańskiego czy rewitalizację Starego Rynku - w tym odbudowę Ratusza po zniszczeniach II wojny światowej. W 1929 r. był naczelnym architektem PeWuKi (czyli powszechnej Wystawy Krajowej, odbywającej się na Międzynarodowych Targach Poznańskich).
Wnuczka Rogera Sławskiego wręczyła również dyrektorowi WMN nagranie naocznego świadka przyjazdu Ignacego Paderewskiego.
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która stanie na Wzgórzu św. Wojciecha, będzie miała powierzchnię 10 tys. m.kw, z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM. Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Ekspozycja przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.
Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.
(źródło: poznan.pl)