UROCZYSTY SENAT, DONALD TUSK I KONCERT- UNIWERSYTET ŚWIĘTUJE STULECIE
7 maja 1919 roku, 308 lat po formalnym powołaniu w Poznaniu Kolegium Jezuickiego, odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego w nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim.
Wszechnicę Piastowską wsparli profesorowie z Krakowa, Lwowa, Wilna i Warszawy. Uczelnia, przemianowana następnie na Uniwersytet Poznański, przez cały okres międzywojenny rozwijała się, kształcąc studentów na pięciu wydziałach w zakresie: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych oraz rolnictwa i leśnictwa.
Dziś przypadają główne uroczystości związane ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego.
Rano w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbyłą się uroczysta Msza Św. Po niej miał miejsce uroczysty przemarsz spod katedry. Trasa przebiegała ul. Ostrów Tumski, ul. Wyszyńskiego, Most Bolesława Chrobrego, ul. Chwaliszewo, ul. Wielka, Stary Rynek, ul. Paderewskiego, Plac Wolności, ul. Ratajczaka, ul. Świętego Marcina, ul. Wieniawskiego do Auli UAM.
Gdzie o godzinie 14:00, odbędzie się uroczyste posiedzenie senatów czterech uczelni świętujących jubileusz tj. UAM, UMP, UPP i AWF. W wydarzeniu weźmie udział Przewodniczący Rady Europejskiej. W programie uroczystego spotkania zaplanowano wystąpienie Donalda Tuska.
Następnie wmurowana zostanie “Kapsuła czasu”. Na zakończenie dnia, o godzinie 20:00 w Auli UAM odbędzie się uroczysty koncert „Od Paderewskiego do Pendereckiego. Doktorzy honoris causa na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego”. W jego trakcie usłyszymy m.in. utwory: Stefana Stuligrosza, Ignacego Jana Paderewskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Dodatkowo w Parku Mickiewicza powstają kolorowe dywany kwiatowe. Będą przedstawiać biret rektorski, logotyp oraz datę 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Zostaną one ułożone przez członków Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański i współpracujące ze Stowarzyszeniem Koło Naukowe Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ułożone kobierce zajmować będą powierzchnię kilka tysięcy metrów kwadratowych.